Ministerstvo dopravy hľadá riešenia nárastu cien na stavbách. Najprv však potrebuje konkrétne údaje

Stavebníctvo, peniaze, prilba
Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo dopravy a výstavby SR hľadá riešenia nárastu cien v stavebníctve a ich vplyvov na realizáciu stavieb, vrátane eurofondových.

Šéf rezortu Andrej Doležal (nom. Sme rodina) sa na utorkovom stretnutí o aktuálnej situácii v stavebnom sektore s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) dohodli, že pred prijatím konkrétnych riešení je ešte potrebné zozbierať podrobné informácie o raste cien konkrétnych komodít a tovarov v stavebníctve.

Na rokovaní preberali aj možné riziká súvisiace so zvýšením cien stavebných materiálov a pokračovaním cestných a železničných stavieb financovaných aj zo zdrojov Európskej únie.

Ministerstvo už má aj návrhy riešení

„K istým nárastom cien prišlo, potrebujeme ich preukázať. Máme aj návrhy riešení,“ povedal Doležal na otázky agentúry SITA.

„Sám som si zadal niekoľko úloh. Niektoré úlohy dostali Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) a ministerstvo financií. Takže na riešeniach pracujeme, ale v tejto chvíli som sa dohodol aj s pánom premiérom, že kým neprinesieme konkrétne riešenia, nechceme zbytočne špekulovať,“ uviedol minister dopravy s tým, že o tom budú informovať, až keď bude finálne rozhodnutie.

Potrebujú sa oprieť o konkrétne dáta

Možná výška navýšenia zmluvných cien na stavbách je podľa ministra súčasťou analýzy, ale potrebné sú dáta z celého stavebného sektora.

„Zatiaľ je niečo, čo deklaruje stavebný sektor, ale my sa potrebujeme oprieť o konkrétne dáta zo štatistického úradu. Budeme určite informovať o tom, ako niektoré úlohy z tohto stretnutia splníme a určite prinesieme aj konkrétne riešenia. Čo je podstatné, neskrývame sa, postavili sme sa k tomuto problému čelom a budeme ho riešiť,“ poznamenal Doležal.

Konkrétne sumy prípadného zvýšenia zmluvných cien stavieb podľa ministra zhotovitelia potrebujú veľmi dobre a dôkladne zdokladovať.

„Táto problematika nie je jednoduchá. Je veľmi komplexná a týka sa eurofondov, orgánov auditu, Útvaru hodnoty za peniaze, Úradu pre verejné obstarávanie a samozrejme všetkých verejných obstarávateľov v sektore,“ dodal Doležal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalEduard Heger
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRÚHP Útvar hodnoty za peniazeÚVO Úrad pre verejné obstarávanie