Národný dopravca pocíti veľký úbytok cestujúcich na celkovom hospodárení, aj keď ľudia sa do vlakov už vracajú

Železničná spoločnosť Slovensko očakáva, že pokles počtu cestujúcich a tržeib ovplvní jej celkové hospodárenie. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Výrazný výpadok v počte cestujúcich a následne aj v tržbách z ich prepravy v prvých mesiacoch tohto roka bude mať podľa očakávania nepriaznivý vplyv na celkové hospodárenie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v roku 2021. Malo by sa to prejaviť aj na realizácii jej čiastkovej zmluvy so štátom o prevádzkovaní osobnej prepravy vo verejnom záujme.

Národný vlakový dopravca už pravdepodobne nenaplní pôvodnú objednávku ministerstva dopravy a výstavby na objem najazdených vlakových kilometrov v aktuálnom roku, za ktoré mal dostať viac ako dve stovky miliónov eur.

Postupná obnova vlakových spojení a návrat ľudí na železnice v nasledujúcom období môže už len zmierniť úbytok cestujúcich a ušlé príjmy z prepravy v dôsledku opatrení proti pandémii koronavírusu.

Otvorené financovanie

Hoci je už takmer polovica roka, hlavné východiská pre tohtoročný plán nie sú zatiaľ zmluvne dohodnuté. Platná čiastková zmluva o dopravných službách podľa hovorcu ZSSK Tomáša Kováča definuje záväzok realizovať dopravné výkony vo verejnom záujme len do 30. júna.

„Aktuálne prebiehajú rokovania o dodatku k čiastkovej zmluve, v zmysle ktorého je čiastočne riešená realizácia a financovanie objednávky štátu na obdobie prázdnin,“ uviedol pre portál NašaDoprava.sk Kováč. Otázka financovania dopravných výkonov vo verejnom záujme do konca tohto roka je podľa neho stále otvorená.

Štát si od ZSSK v roku 2021 pôvodne objednal dopravné výkony v objeme 34,4 milióna vlakových kilometrov s tým, že za to uhradí takmer 240 miliónov eur. Zhruba 34 miliónov kilometrov mali byť produktívne výkony a zvyšok technologické jazdy rušňov a súpravových vlakov.

Dopravca už skôr priznal, že objednané výkony v tomto roku nedosiahne. V rámci prvej zmeny grafikonu vlakovej dopravy totiž rezort znížil objednávku výkonov o približne 917-tisíc kilometrov.

Zisk vďaka dotácii

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav CenkýTomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ministerstvo dopravy a výstavbyŽelezničná spoločnosť SlovenskoZSSK Železničná spoločnosť Slovensko