Vedci zo SAV odobrali z vlakov ZSSK takmer 200 vzoriek, hľadali prítomnosť koronavírusu

COVID 19: ZSSK a SAV hladali nový vírus vo vlakoch
Zľava: Zamestnanec ZSSK vo vagóne a cestujúci na peróne počas spoločnej tlačovej besedy Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Slovenskej akadémie vied (SAV) na tému: Prezentácia výsledkov výskumu ZSSK a SAV. Inštitúcie v apríli 2021 spoločne hľadali vo vlakoch ZSSK nový koronavírus. Bratislava, 3. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) prítomnosť nového koronavírusu SARS-CoV-2 nepotvrdili. Informovali o tom na štvrtkovom tlačovom brífingu zástupcovia oboch inštitúcií.

V apríli odborníci z Biomedicínskeho centra (BMC) SAV spolu so zaškoleným personálom ZSSK odobrali 187 vzoriek. Testovaní boli pokladníci a sprevádzajúci personál, rušňovodiči a ich pracovný priestor.

Viac o téme: Koronavírus

Tiež sa odobrali vzorky aj z miest v osobných, diaľkových a regionálnych vlakoch. Vzorky následne analyzovali výskumníci v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV. Prítomnosť vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 detekovali metódou RT-PCR.

Vlaky dezinfikujú ozónom

Predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň priblížil, že všetky vlaky dezinfikujú ozónom a dvakrát týždenne polymérovou dezinfekciou s účinnosťou takmer týždeň. Dodal, ze štandardne sa vozne, sanita aj dotykové plochy čistia prostriedkami na báze etanolu a chlóru. Klimatizácia sa kontroluje denne a podľa typu klimatizácie sa robí aj výmena filtrov.

Aspoň raz za deň sa robí tiež čistenie osobných vozňov. Podľa neho o zodpovednosti ich zamestnancov a cestujúcich a o čistení a dezinfekcii priestorov vypovedá, že PCR metóda vírus SARS-CoV-2 nepotvrdila. „Zároveň žiadame aj to, aby boli cestujúci a naši zamestnanci zodpovední,“ uviedol.

Na testovaných miestach vírus nezostal

„To, že sme v nazbieraných vzorkách neidentifikovali vírus, neznamená, že vo vlaku nikdy necestovali infikovaní. My sme však potvrdili, že na nami testovaných miestach, ako sú sedačky, koše, často využívané tlačidlá, madlá a kľúčky, vírus nezostal,“ podotkol vedúci Biotechnologických laboratórií BMC SAV Vladimír Zelník.

Objasnil, že po oslovení ZSSK začali intenzívne spolupracovať na detailoch štúdie, určili reprezentatívne priestory či počet vzoriek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman KoreňVladimír Zelník
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVSAV Slovenská akadémia viedZSSK Železničná spoločnosť Slovensko