Novela zákona o diaľničnej známke by mala prejsť riadnym legislatívnym procesom, apeluje S.O.S

Diaľnica
Foto: ilustračné, Thinkstock

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) Poprad apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby návrh novely zákona o diaľničnej známke, ktorú vrátila na opätovné prerokovanie prezidentka Zuzana Čaputová, prešiel riadnym legislatívnym procesom.

Okrem problematiky výberu pokút by sa mali podľa S.O.S. poslanci zamerať aj na zlepšenie systému evidencie výberu a úhrady diaľničnej známky.

Ako zdôraznila Renáta Dolanská z S.O.S., hoci snaha o zvýšenie efektívnosti sankcionovania vodičov, ktorí jazdia po diaľnici bez úhrady diaľničnej známky, sa javí ako opodstatnená, treba pamätať aj na problémy, ktoré v minulosti vznikli v súvislosti s chybnou evidenciou údajov v elektronickom systéme výberu a úhrady diaľničnej známky.

Pokuta za preklep

Organizácia zachytila viacero sťažností spotrebiteľov, ktorí boli pokutovaní okresnými úradmi za užívanie diaľničných úsekov bez úhrady diaľničnej známky aj napriek tomu, že v čase jazdy po diaľnici zaplatenú diaľničnú známku mali.

„Dôvody, pre ktoré ich systém vyhodnotil ako prípad jazdy bez diaľničnej známky, boli rôzne, najčastejšie to bol „preklep“ pri zadávaní údajov do elektronického systému úhrady a evidencie diaľničných známok, zlyhanie systému pri platbe alebo zmena EČV počas roka,“ dodala Renáta Dolanská.

Spotrebitelia citlivo vnímali aj značný časový odstup pri ukladaní pokút, často aj po viac ako dvoch rokoch od kontroly diaľničnej známky. To podľa nej spotrebiteľom výrazne znižuje možnosti účinne sa proti uloženej pokute brániť.

S.O.S. analyzuje problémy spotrebiteľov

S.O.S. Poprad v rámci kolektívnej akcie Za férový predaj diaľničných známok zbiera a analyzuje problémy spotrebiteľov súvisiace s kúpou a evidenciou úhrady diaľničných známok, ich kontrolou či sankcionovaním.

Výstupy z tejto akcie majú slúžiť ako podklad k rokovaniam o spotrebiteľsky orientovaných legislatívnych zmenách a zjednotenie postupov správnych orgánov pri vyvodzovaní zodpovednosti za správny delikt nezaplatenia diaľničnej známky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) Poprad