Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Piloti spoločnosti Ryanair sa pripravujú na 48-hodinový štrajk
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Piloti spoločnosti Ryanair sa pripravujú na 48-hodinový štrajk Foto: Sita/AP /Paul White
20. 08. 2019 14:43 LetectvoSlovensko od Katarína Žákovánasadoprava.sk

Štrajk pilotov Ryanairu sa môže dotknúť aj letov z Bratislavy

Piloti Ryanair, ktorí sú členmi Združenia pilotov írskych leteckých spoločností (IALPA) ohlásili štrajk potom, ako vedenie spoločnosti odmietlo ich požiadavky na zvýšenie a úpravu platových podmienok.

Zamestnanci tak vo štvrtok zahája 2-dňový štrajk. V prípade, že ani po proteste nedôjde k úprave ich mzdových podmienok, sú odhodlaní v štrajku pokračovať na jeseň, 2. septembra, kedy sú pripravení protestovať až 72-hodín.

Piloti Ryanair sú pripravení štrajkovať
Piloti Ryanair sú pripravení štrajkovať, dovolenkárom to môže skrížiť plány

Ryanair patrí medzi jednu z najväčších leteckých spoločností v Európe a takisto je aj najväčšia letecká spoločnosť na svete v počte prepravených medzinárodných pasažierov. Táto nízko nákladová spoločnosť lieta z Bratislavy aktuálne do 23 destinácii.

Počas štrajku vo štvrtok by malo do Bratislavy priletieť a byť vypravených dokopy 14 lietadiel spoločnosti. V piatok by malo priletieť a odletieť dokopy až 28 lietadiel írskeho dopravcu.

Ochromí štrajk linky NA a ZO Slovenska?

Ako informovala Nasadoprava.sk hovorkyňa Bratislavského letiska Veronika Ševčíková, letisko momentálne nedisponuje žiadnymi informáciami o prípadne zrušených letoch smerujúcich alebo vypravených z Bratislavy.

Bratislavské letisko nemá žiadne informácie o zrušených letoch
Bratislavské letisko nemá žiadne informácie o zrušených letoch

„V súčasnosti nemáme informácie od leteckej spoločnosti Ryanair o zmenách v letových poriadkoch letov Ryanairu v uvedených dňoch. Všetky lety v týchto dňoch sú plánované včas podľa letových poriadkov,“ reagovala Ševčíková.

Zmeny či zrušené lety sledujte online

Ševčíková taktiež upozornila, že cestujúci si môžu svoje lety a prípadné zmeny pred a počas štrajku sledovať priamo na webovej stránke dopravcu https://www.ryanair.com/gb/en/travel-updates.

„Ak by nastali zmeny v letoch, o zmenách letov bude informovať cestujúcich priamo dopravca, či už e-mailom alebo SMS správou, ak si kúpili letenky priamo cez webový portál dopravcu. Ak si zakúpili letenky cez sprostredkovateľské spoločnosti alebo portály, spravidla by ich mali informovať o zmenách letov tie,“ zdôraznila hovorkyňa.

V kompetenciách letiska je informovať cestujúcich o zmenách letu priamo v priestoroch letiska na informačných tabuliach, prostredníctvom letiskového rozhlasu, alebo webstránky www.bts.aero.

V prípade, že predsa len dôjde k zrušeniu niektorého z letov, zákazník má nárok na kompenzáciu, ktorá je v súlade s právom Európskej únie.

Na odškodné za zrušený let má klient nárok, aj v prípade, že sa rozhodne letieť v inom termíne, ako mu bol ponúknutý leteckou spoločnosťou.

Výška odškodného za zrušený let závisí od vzdialenosti trasy, ktorou mali ste letieť. O vrátenie peňazí za letenku sa dá požiadať na webe aeroliniek.

Stačí vyplniť online formulár a peniaze budú do 7 dní prevedené na účet, z ktorého bola letenka uhradená. Ďaľšou možnosťou je si zdarma „prebookovať“ let.

Kedy môžete požiadať o kompenzáciu?

  • Cestujúci má právo na odškodné v hodnote 250 eur v prípade všetkých letov do vzdialenosti 1 500 km.
  • Odškodné v hodnote 400 eur sú určené pre všetky lety v rámci európskeho spoločenstva od 1 500 km do 3 000 km.
  • Finančná náhrada v hodnote 600 eur sa uplatňuje v prípade všetkých letov, ktoré nespadajú pod prvé dve možnosti.
  • Odškodné si môže cestujúci uplatniť len, ak aerolinky neinformovali pasažiera o zrušení letu aspoň dva týždne pred plánovaným časom odletu. 
  • Alebo ak cestujúci neboli informovaní o zrušení letu 7 až 14 dní pred plánovaným odletom a nebolo im ponúknuté presmerovanie letu.  
  • Alebo v prípade, že pasažieri neboli informovaní o zrušení letu do siedmich dní pred plánovaným odletom a nebolo im ponúknuté presmerovanie, ktoré by im umožnilo odletieť najviac hodinu pred plánovaným odletom a doletieť do cieľového miesta najviac dve hodiny po plánovanom prílete.

Ryanair kritizuje kroky svojich zamestnancov

Spoločnosť na svojej oficiálnej stránke vyjadrila veľké sklamanie s konaním svojich pilotov. Upozornila, že ešte v priebehu minulého roka britským pilotom schválili zvýšenie platu o 20%.

V tejto súvislosti zdôraznili, že plat hlavných kapitánov sa pohybuje na úrovni 180-tisíc libier ročne, čo je v prepočte približne 196-tisíc eur. Podotkli, že je to ďaleko viac, ako sú nastavené mzdové odmeny v iných konkurenčných aerolíniách.

Piloti Ryanair si chcú vybojovať lepšie platy
Piloti Ryanair si chcú vybojovať lepšie platy

Spoločnosť sa chce vrátiť za rokovací stôl a opakovane prediskutovať platové podmienky pilotov so Združením. Chcú tak predísť štrajku a narušeniu plánov cestujúcich.

Zlé načasovanie protestnej akcie

„Sme sklamaní, že združenie  IALPA hrozí narušením cestovných plánov našich zákazníkov koncom augusta, začiatkom septembra, keď má menej ako 30%-nú podporu britských pilotov spoločnosti Ryanair,“ odznelo vo vyhlásení dopravcu.

Prepravca ďalej zdôraznil, že: „Je pozoruhodné, že viac ako 70% britských pilotov spoločnosti Ryanair, ktorí nie sú členmi IALPA, alebo aj keď členmi sú, hlasovali proti protestným akciám.“

K téme

Lety Ryanairu do Veľkej Británie fungovali normálne, aj napriek štrajku pilotov Video: Verejnú dopravu v Paríži paralyzoval masový štrajk, dôvodom je reforma dôchodkového systému

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej „Pedo guy“ nie je pedofil, advokáti šéfa Tesly odovzdali súdu stanovisko k sporu s potápačom Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Incident zo záveru zápasu medzi Slovanom a Spartakom Trnava má dohru, padlo obvinenie Pri zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur ministerstvo práce argumentuje vývojom za roky 2018 a 2019

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X