Po Dunaji sa začnú plaviť výletné lode, pre koronavírus budú v obmedzenom režime

Bez názvu
Foto: ilustračné, lod.sk

Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy – lodná osobná doprava, a,. s. (SPaP-LOD) so sídlom v Bratislave začne tohtoročnú plavebnú sezónu na Dunaji v obmedzených podmienkach 30. mája. Lodný dopravca bude zo začiatku zabezpečovať cez víkendy len vnútroštátne pravidelné vyhliadkové plavby v rámci bratislavského okruhu a na Devín.

Pôvodne plánoval otvoriť tohtoročnú plavebnú sezónu 18. apríla, ale opatrenia štátu proti pandémii koronavírusu to znemožnili. Ústredný krízový štáb SR však už povolil plavbu zatiaľ vnútroštátnych výletných a vyhliadkových lodí aj s pasažiermi, vrátane malých plavidiel od 15. mája pri dodržaní hygienických podmienok. „Rozhodnutie vnímame pozitívne, aj keď obmedzenie kapacity plavidiel bude v niektorých prípadoch vyššie ako 70 %, minimálne do polovice júna 2020, čo značným spôsobom ovplyvní ich profitabilitu,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva a riaditeľ SPaP-LOD Marek Považan.

Zrušili viac ako 200 pravidelných plavieb

Vzhľadom na opatrenia v súvislosti s pandémiou musela spoločnosť do konca júna zrušiť viac ako dvesto pravidelných plavieb a ďalšie plavby na objednávku, vrátane rôznych akcií a eventov na svojich lodiach.

Viac o téme: Koronavírus

Plavby z bratislavského osobného prístavu do Čunova a Čilistova, ktoré sú tradičnou súčasťou cestovného poriadku, pripravuje na letné mesiace spolu so sprievodným a doplnkovým programom. „K medzinárodným plavbám sme zatiaľ, vzhľadom na nejasné informácie a stav s otváraním hraníc, neprijali presný plán, ale budeme ho riešiť operatívne podľa aktuálnej situácie,“ priblížil Považan. Medzinárodná osobná doprava, vrátane vodnej, je dočasne pozastavená ešte od 13. marca.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Lodná spoločnosť poskytuje služby úzko spojené s medzinárodným cestovným ruchom. Pre dopady koronakrízy predpokladá pokles tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 o viac ako 90 %. „Samozrejme, aj my sme museli prijať mnohé úsporné opatrenia, vrátane tých najnepopulárnejších vo vzťahu k niektorým zamestnancom, pretože naša činnosť je vyslovene sezónna a stratené dni sezóny nemáme možnosť nijakým spôsobom dohnať,“ upozornil Považan. „Využili sme aktuálne dostupné opatrenia zo strany štátu, ktoré, žiaľ, riešia len marginálnu časť našich nákladov, a stále čakáme na špecifické riešenie aj našej oblasti podnikania, ktorá bola vyhlásenou mimoriadnou situáciou a zatvorením hraníc úplne paralyzovaná,“ podotkol.

Veľkokapacitné lode s otvorenými palubami

SPaP-LOD po obnovení plavebnej činnosti očakáva zvýšený záujem o vyhliadkové plavby od konca júna do konca augusta. Aktualizuje cestovný poriadok a pridáva plavby na pravidelných linkách Bratislavský okruh a na Devín aj v pondelky a utorky.

Na sezónu plánujeme v prvom rade nasadiť veľkokapacitné lode s otvorenými palubami, čo nám zároveň umožní poskytnúť klientom aj zvýšenú bezpečnosť a zavedenie preventívnych opatrení na ich ochranu. Zároveň pripravujeme ponuku plavieb s kultúrnym programom a pre verejnosť sme ponúkli aj našu najnovšiu veľkokapacitnú loď Harmónia, kde sme otvorili letnú terasu a klientom aspoň takto ponúkame možnosť vychutnať si Dunaj v úplnej blízkosti,“ poznamenal Považan. Už v prvých dňoch podľa neho zaznamenali veľký záujem návštevníkov a tak pripravujú aj ďalšie podujatia, najbližšie oslavu Medzinárodného dňa detí.

Najväčší záujem o eventovú loď

Pre posunutý začiatok plavebnej sezóny budú pripravené lode Harmónia, Prešov a Žilina. Loď Martin čaká technická prehliadka a po jej úspešnom absolvovaní ju dopravca nasadí na plavby počas prázdnin a jesene. „Najväčší záujem je o našu novú eventovú loď Harmónia, ktorú popri naplánovaných akciách ako večere na Dunaji a rôzne ďalšie kultúrne a hudobné eventy budeme vo väčšom rozsahu nasadzovať aj na pravidelné plavby,“ ozrejmil šéf lodnej spoločnosti.

SPaP-LOD v minulom roku prepravila celkovo 117 462 cestujúcich, z toho 68 209 na vnútroštátnych a 12 132 na medzinárodných pravidelných linkách. Pri plavbách na objednávku previezla takmer 34-tisíc osôb. „V porovnaní s rokom 2018 to bol nárast priemerne 7 % na každý druh plavieb. Najväčší záujem bol o plavby na Devín a do Čilistova, ale čoraz väčšiu obľubu si získavali aj naše novinky – plavby spojené s podávaním tématických večerí a s hudobným programom,“ dodal pre agentúru SITA predseda predstavenstva a riaditeľ SPaP-LOD Marek Považan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom