Príchod automobilky Volvo na Slovensko by mohol znamenať, že vznikne aj priame letecké spojenie Göteborgu a Košíc

Volvo
Foto: SITA/AP

Medzi švédskym mestom Göteborg a Košicami by mala fungovať priama letecká linka. Dôvodom je pripravovaná investícia automobilky Volvo pri metropole východného Slovenska.

Podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) investor mal na rokovaniach prirodzenú požiadavku aj na priame letecké spojenie oboch spomínaných miest.

Linku chcú zriadiť čo najskôr

„Ak si máme predstaviť, že najbližšie roky sem má lietať niekoľko desiatok zástupcov zo Švédska, tak si myslím, že priama linka bude mať a má svoje opodstatnenie už dnes,“ povedal na sociálnej sieti Doležal.

„Robíme všetko pre to, aby sme ju v rámci možností schém štátnej pomoci zadotovali, či už vo forme odpustenia časti letiskových poplatkov, to platí v Göteborgu aj Košicach,“ uviedol minister dopravy s tým, že robia na tom, aby takáto linka vznikla čo najskôr.

Podmienkou je železničná doprava

Volvo má hlavné sídlo od svojho založenia v roku 1927 v súčasnosti polmiliónovom Göteborgu v juhozápadnom Švédsku pri pobreží Baltského mora.

Doležal sa zúčastňoval na rokovaniach s Volvom o možnostiach investície na východe Slovenska. Dopravná infraštruktúra bola podľa neho kľúčová pre vtedy ešte potenciálneho investora, podmienkou je železničná doprava na prepravu surovín a potrebných materiálov pre nový závod, ale aj budúcich zamestnancov.

„Veľký dôraz kládol budúci alebo súčasný investor na podporu intermodálnej dopravy. Nechce prepravovať tovary po ceste, ale primárne po železnici,“ priblížil Doležal a dodal, že je to v súlade s domácou stratégiou podpory intermodálnej dopravy.

Volvo prichádza na Slovensko

Švédska automobilka Volvo nedávno potvrdila výstavbu nového závodu pri Košiciach, vyrábať bude elektrické automobily. Začiatok výstavby je plánovaný na rok 2023 s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026, závod je plánovaný na produkciu do 250-tisíc vozidiel ročne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie Volvo