Primátor Polaček podal trestné oznámenie, finančná kontrola v DPMK ukázala pochybenia

štrajk, Košice, DPMK
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček počas brífingu k štrajkovej situácii pred železničnou a autobusovou stanicou v Košiciach. Odborári Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) dnes vstúpili do ostrého štrajku za 10% zvýšenie tarifných miezd a navrhujú od 1. júla prerozdelenie na šesť percent a 4% od 1. januára 2020. Košice, 22.máj 2019. Foto: SITA/Marek Lukáč

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček spolu s advokátkou Ivetou Rajtákovou podali v utorok na Okresnej prokuratúre Košice II trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti s postupmi pri verejnom obstarávaní v Dopravnom podniku mesta Košice, a. s. (DPMK). Urobili tak na základe zistení z finančnej kontroly v DPMK, ktoré boli uvedené v jej správach z 19. júna 2020 a 24. júla 2020.

Zistenia o porušení zákona

„Vyplývajú z nich viaceré zistenia o porušení zákona o verejnom obstarávaní, ktoré zároveň vzbudzujú podozrenie, že postupom osôb zodpovedných za verejné obstarávanie došlo aj k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Existuje dôvodné podozrenie, že osoby zodpovedajúce v DPMK za verejné obstarávanie konali v rozpore s ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní. Tým mali zabezpečiť konkrétnym subjektom výhodnejšie podmienky a uprednostniť ich pred inými zúčastnenými spoločnosťami,“ informovala Iveta Rajtáková, ktorá na základe mandátnej zmluvy zastupuje v právnych veciach mesto Košice.

Zistené pochybenia sa týkajú napríklad zákazky na dodávku motorovej nafty, kde DPMK nevyhlásil načas verejné obstarávanie, hoci to mal v schválenom Pláne verejných obstarávaní na druhý polrok 2019. DPMK tým postupoval v rozpore s dvoma ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní.

Nejde o prešľap, ale sériu pochybení

Ďalšie pochybenia v DPMK súvisia s verejným obstarávaním na dodávku, servis a kompatibilitu odbavovacieho systému vo vozidlách MHD, ako sú napríklad čítačky kariet, automaty na lístky atď.

Primátor mesta Jaroslav Polaček hovorí, že pri porušeniach zákona v DPMK nejde o jeden neúmyselný prešľap, ale o sériu pochybení.

„Je mi ľúto, že tu dnes stojím a musím oznámiť tak závažný krok, ale inak nemôžem postupovať. Ako primátor mesta si musím splniť svoju povinnosť zo zákona. Týmto oznamujem, že pre podozrenia zo spáchania trestného činu sme za mesto Košice podali trestné oznámenie pre machinácie pri verejnom obstarávaní v DPMK. Mám nulovú toleranciu k zloduchom, vybavovačom a kšeftárom. Pokiaľ som primátorom Košíc, nebudem pri takýchto podozreniach mlčať,“ uviedol.

Podľa Polačeka sa smerácke praktiky v Košiciach ešte neskončili. DPMK je podľa primátora mesta aj napriek zmenám v jeho vedení, ktoré nastali po voľbách koncom roka 2018, aj naďalej eldorádom pre rôzne spriaznené firmy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RajtákováJaroslav Polaček
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice