Rekonštrukcia povodňami zničenej cesty na Muráni sa skončila, práve vyšli na viac ako 7,5 milióna eur

Cesta, Muráň
Rekonštrukcia cesty na Muráni sa skončila. Reprofoto: www.facebook.com

Cesta II/531 medzi obcami Muráň a Muránska Huta v Revúckom okrese je zrekonštruovaná a vodiči ju môžu využívať v plnom rozsahu. Stavebné práce, ktoré pre Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) realizovala spoločnosť Skanska SK a.s., trvali desať mesiacov a vyžiadali si investíciu presahujúcu 7,5 milióna eur.

Ako uviedol predseda BBSK Ján Lunter, podarilo sa tak splniť sľub, ktorý pred rokom po zničení cesty prudkými prívalovými dažďami dali obyvateľom z okolia Muránskej planiny.

Denne na ceste pracovali desiatky ľudí

„Za desať mesiacov sme zvládli zložitú rekonštrukciu poškodenej cesty, či už z pohľadu objemu prác i náročnosti časového harmonogramu. Vyčlenili sme na ňu potrebné mechanizmy, pracovné kapacity a dnes môžeme obyvateľom Muráňa odovzdať dôležitú spojnicu pre ich každodenné fungovanie,“ uviedol za zhotoviteľa projektový manažér závodu Inžinierske staviteľstvo spoločnosti Skanska SK Ivan Gajdoš.

Rekonštrukcia cesty sa začala 16. októbra minulého roka a počas dvoch mesiacov, až do jej čiastočného sprejazdnenia 18. decembra, tu ľudia i mechanizmy pracovali v nepretržitej prevádzke.

Denne tu bolo v nasadení 30 až 60 ľudí, v závislosti na vykonávaných prácach. Vďaka použitým technológiám a uskutočneným vodozádržným opatreniam v krajine by sa tu už situácia, aká nastala pred rokom, opakovať nemala.

Väčšinu financoval štát

Cesta II/531 v okrese Revúca medzi Muráňom a Prednou Horou bola zničená po intenzívnej búrke s prívalovým dažďom v nedeľu 28. júna 2020. Banskobystrický samosprávny kraj zazmluvnil zhotoviteľa, ktorý v polovici októbra 2020 začal opravovať poškodený úsek cesty a zároveň aj dočasnú obchádzkovú trasu cez Národný park Muránska planina.

Spoločnosť Skanska SK a.s. s BBSK uzavrela zmluvu na sumu približne 7,5 milióna eur vrátane dane z pridanej hodnoty, z ktorých 5 miliónov eur financoval štát.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ján Lunter
    Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajSkanska SK