Seniorov v Trnavskom kraji čakajú zmeny k lepšiemu, najstarší cestujúci budú jazdiť zadarmo

autobus, hromadná doprava
Foto: ilustračné, SITA

Seniori nad 70 rokov veku budú v prímestských autobusoch v Trnavskom kraji od 1. júla cestovať zadarmo. Podmienkou je vybavenie si čipovej karty u dopravcu a zaplatenie ročného poplatku päť eur. Novú tarifnú skupinu schválili poslanci Trnavského samosprávneho kraja.

V súčasnosti platia cestujúci starší ako 70 rokov cestovné 20 centov za každých 25 aj začatých kilometrov. Osobitné cestovné pre ľudí nad 70 rokov má byť podľa dôvodovej správy v súlade s prípravou na zavedenie integrovaného dopravného systému na území Trnavského kraja.

Cestujúci nad 62 rokov veku budú po novom cestovať so zľavou 25 percent z bežného cestovného. V súčasnosti nemajú v prímestských autobusoch žiadnu zľavu.

Trnavský samosprávny kraj predpokladá, že zľava pre túto vekovú kategóriu ho bude stáť približne 275-tisíc eur, ktoré preplatí jednotlivým dopravcom. V tomto prípade ide o zosúladenie podmienok s vyhláškou ministerstva dopravy, ktorou sa stanovujú tarifné skupiny cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave.

V súlade s touto vyhláškou Trnavský samosprávny kraj mení aj tarifnú skupinu detí od 6 do 15 rokov tak, že do nej budú patriť mladí do 16 rokov veku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom