Slovenská správa ciest vyčerpala z eurofondov vyše 140 miliónov eur, pričom ukončila 21 projektov

cestár, oprava ciest
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská správa ciest (SSC) na výstavbu obchvatov, modernizáciu ciest, mostov a križovatiek vyčerpala z prostriedkov Európskej únie aktuálne vyše 140 mil. eur, pričom ukončila implementáciu 21 projektov. Plánuje tiež realizáciu projektov zameraných na zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky.

V programovom období 2014 až 2020 s možnosťou využitia európskych zdrojov do konca roka 2023 predpokladá prestavať celkovo takmer 400 mil. eur. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej správy ciest Martin Guzi.

Začnú s realizáciu obchvatu Sabinova

Medzi najdôležitejšie v súčasnosti realizované projekty podľa štátnych cestárov patria preložka cesty I/68 v Plavnici (okres Stará Ľubovňa), prvá časť druhej etapy obchvatu Brezna na ceste I/66, modernizácia vybraných úsekov ciest po celom Slovensku a projekty zamerané na zvyšovanie pasívnej bezpečnosti.

„V rámci tohto programového obdobia plánujeme začať realizáciu projektu obchvatu Sabinova, ktorý by mal byť fázovaný, a teda financovaný z tohto i budúceho programového obdobia,“ uviedol Guzi.

Pripravujú aj zásobník projektov

V programovom období 2021 až 2027 pripravujú cestári v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR zásobník projektov. Ten nie je zatiaľ definitívny, podobne ako suma, ktorá bude pre tieto projekty alokovaná.

„Zásobník projektov bude zameraný na výstavbu obchvatov, modernizáciu vybraných úsekov ciest I. triedy a modernizáciu mostných objektov,“ poznamenal Guzi.

K najvýznamnejším pripravovaným projektom patria obchvaty Šale, Stropkova, Prievidze, Holíča, Kežmarku a dofinancovanie stavby obchvatu Sabinova.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martin Guzi
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciest