Štátny tajomník Marosz rýchlo skončil na ministerstve dopravy, Doležal ho nechal odvolať

Ján Marosz
Poslanec NR SR a tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 2.4. 2020, 17:17

Novým štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) sa stal Jaroslav Kmeť namiesto Jána Marosza. Vláda SR vymenovala Kmeťa do funkcie vo štvrtok na návrh ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala (Sme rodina), z postu štátneho tajomníka zároveň odvolala Jána Marosza (OĽaNO), ktorý bol na ňom od 23. marca.

Marosz, bývalý poslanec a tieňový minister dopravy za OĽaNO, bude podľa premiéra Igora Matoviča ďalej pokračovať na Úrade vlády SR.

Rezort dopravy informoval, že minister dopravy si vybral Kmeťa k spolupráci na základe odborných skúseností. Marosz z funkcie odstúpil, ministerstvo sa k dôvodom nevyjadrilo.

Prichádza z úradu vicepremiéra

Kmeť prichádza na ministerstvo dopravy a výstavby z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizácie, kde pôsobil od októbra 2018 ako generálny riaditeľ sekcie informačných technológií verejnej správy. V tom istom období bol zároveň predsedom dozornej rady Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby.

Predtým pôsobil na manažérskych pozíciách vo viacerých spoločnostiach najmä v oblasti IT, napríklad Oracle Slovensko, Computer Sciences Corporation či Hewlett-Packard.

Kmeť sa narodil 12. augusta 1971 v Humennom, je absolventom Fakulty ekonomiky a manažmentu a Agronomickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, a to v odboroch marketing a manažment a zootechnika (1989 – 1994).

Pôsobila vo verejnom aj súkromnom sektore

Štátnou tajomníčkou Ministerstva dopravy a výstavby SR je už od 23. marca Katarína Bruncková, prišla z advokácie, v minulosti pôsobila vo verejnom aj súkromnom sektore.

V rezorte dopravy má na starosti výstavbu, bytovú politiku, cestovný ruch a vodnú dopravu. Bruncková sa narodila 22. marca 1979, je absolventkou Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (1997 – 2002) a Vysokej školy Danubius v odbore obchodné a finančné právo (2011 – 2015).

Ján Marosz sa mal na poste štátneho tajomníka venovať cestnej, železničnej a leteckej doprave, elektronickým službám a stratégii. Narodil sa 18. júna 1978 v Žiline, vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, odbor katechetika (1998 – 2003).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalJán MaroszJaroslav KmeťKatarína Bruncková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR