Už túto sobotu bude po Bratislave jazdiť špeciálny trolejbus, cestujúcich odvezie na hrad či Kolibu

Dopravný podnik Bratislava v sobotu vypraví špeciálny trolejbus, ktorý bude jazdiť po meste
Dopravný podnik Bratislava v sobotu vypraví špeciálny trolejbus Foto: iMHD

V rámci 110. výročia trolejbusov si Dopravný podnik Bratislava (DPB) pripravil pre cestujúcich zaujímavé prekvapenie. Po 10 rokoch dokončil náročnú opravu unikátneho trolejbusu Škoda 21 Tr, ktorý na svoju dobu predstavoval obrovský generačný skok kvality cestovania.

Design od svetoznámeho architekta Patrika Kotasa

Trolejbus vyrobil český závod Škoda Ostrov v roku 2003. Jeho nadčasový design navrhol svetoznámy architekt Patrik Kotas. Išlo o prvý nízkopodlažný trolejbus na Slovensku.

Pre Bratislavu sa žiaľ stihlo vyrobiť iba jediné vozidlo. Tesne po jeho dodaní závod ukončil výrobu a moderný trolejbus sa vzhľadom na svoju atypickosť a problém s náhradnými dielmi v bratislavskej premávke takmer neobjavoval. Až ho pred 10 rokmi DPB definitívne odstavil z premávky.

Vozový park trolejbusov bol síce obnovený, nové vedenie Dopravného podniku sa však rozhodlo, že pri príležitosti 110. výročia trolejbusov v Bratislave, vráti život aj tomuto legendárnemu vozidlu.

„Po náročnej oprave ho budeme používať ako inštruktážne vozidlo pre výcvik nových vodičov v rámci autoškoly,“ uviedol PR manažér DPB Martin Žarnovický.

Dodal, že pred tým, ako ho zaradia do autoškoly, rozhodli sa trolejbus uviesť aspoň na jeden deň do prevádzky. Takýmto spôsobom chcú dopriať Bratislavčanom a dopravným nadšencom možnosť vyskúšať si, ako mohla vyzerať nová éra trolejbusov v hlavnom meste na začiatku nového tisícročia.

Trolejbus pôjde na Kolibu, hrad či Železnú studničku

Trolejbus bude premávať v sobotu 16. 11. na špeciálnej linke “Máme spoločný cieľ”, ktorá bude viesť cez celé mesto. Trasa pôjde od Cintorínu Vrakuňa cez Mierovú a Kollárovo námestie, smerom na Kramáre, Patrónku. Následne sa otočí a pôjde k Bratislavskému hradu až na Kolibu.

Počas dňa sú naplánované tri okružné jazdy, pričom trolejbus bude zastavovať na každej zastávke po trase. V trolejbuse nebudú platiť bežné cestovné lístky ani električenky.

Lístky bude predávať sprievodca a stáť budú symbolické 1 €, pričom platiť budú počas celého dňa. Deti do 6 rokov odvezie DPB zadarmo. V predaji budú aj drobné suveníry s dopravnou tématikou.

Všetky informácie o zástavkách a odchodoch trolejbusu nájdu cestujúci na webe a Facebooku Dopravného podniku Bratislava. Ďalšie historické vozidlá plánujeme vypraviť aj počas nedele 17. 11.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Žarnovický
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava