Veľké projekty najviac brzdí príprava a verejné obstarávanie, Ráž to chce zmeniť novým zákonom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VD GABČÍKOVO: Odovzdanie ľavej plavebnej komory
Minister dopravy Jozef Ráž. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície, ktorý pripravuje Ministerstvo dopravy SR, má riešiť najmä ich prípravu a verejné obstarávanie. Teda najväčšie problémy infraštruktúrnych projektov, pričom celý proces od prípravy až po realizáciu trvá priemerne štrnásť rokov. Spomínaný zákon má podľa rezortu dopravy výrazne skrátiť prípravu všetkých dôležitých stavieb.

Toto je to, čo Slovensko najviac potrebuje,“ povedal na sociálnej sieti vo videu o návrhu uvedeného zákona minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Zavádzajú revolučné princípy

Podľa rezortného šéfa zákon sa zameria práve na fázu prípravy a verejného obstarávania. A to bez obmedzovania občanov a verejnosti v prístupe a možnostiach vyjadrovať sa v prípravnom konaní, či bez zasahovania do vlastníckeho ústavného práva občanov dotknutých vyvlastňovacími procesmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V prvom rade skracujeme lehoty a snažíme sa to robiť najmä na strane úradu, nie na strane verejnosti. Zavádzame relatívne revolučné princípy možnosti určenia určitej inštitúcie na celý kolobeh procesov v oblasti vyvlastňovania aj povoľovania,“ priblížil obsah návrhu zákona o strategických investíciách minister dopravy.

Pre infraštruktúrne projekty má byť úplne zrušené územné rozhodnutie. „V prípade, že stavba investície je v súlade s územným plánom, tak sa pôjde priamo k stavebným povoleniam,“ uviedol Ráž. V posudzovaní vplyvu stavieb na životné prostredie rezort navrhuje skrátiť lehoty na vyjadrovanie sa verejnosti aj na doručovanie a preberanie písomnosti.

Zmena princípov vo vyvlastňovacom konaní

Zmeniť sa majú tiež princípy vo vyvlastňovacom konaní bez vplyvu na občana, so zavedením predkupného práva. „V momente, ako bude strategická investícia schválená vládou alebo prvé strategické investície infraštruktúrnych projektov budú prílohou zákona, tak začína platiť predkupné právo pre investora,“ poznamenal minister.

Investorom sa podľa neho v tomto prípade myslia spoločnosti v 100-percentnom vlastníctve štátu, napríklad Národná diaľničná spoločnosť (NDS). To by malo zabrániť, ako Ráž podotkol, špekuláciám s pozemkami, aké boli v minulosti, a zjednodušiť proces vyvlastnenia.

Zároveň predkupné právo bude aj vecným právom, bude sa môcť týmto predkupným právom už investor preukazovať v rámci konania,“ dodal.

Obmedzenie úlohy Útvaru hodnoty za peniaze

Ministerstvo takisto navrhuje obmedziť úlohu Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) hodnotiť projekty už iba na ich začiatku. Tento zámer už kritizoval expert a poslanec Národnej rady SR Štefan Kišš (Progresívne Slovensko).

Robiť projekty bez dôslednej analýzy znamená predražené a horšie projekty,” zareagoval Kišš, ktorý šesť rokov ÚHP viedol. Návrh ministra Ráža obmedziť hodnotenie iba na začiatok projektov podľa Kišša zníži schopnosť projekty zlepšovať a upozorňovať na nevýhodné investície. „Ohrozuje tak efektívne investovanie verejných peňazí, na ktoré sa všetci skladáme z našich daní,” upozornil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž mlŠtefan kišš
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná rada SRNDS Národná diaľničná spoločnosťPS Progresívne SlovenskoSMER-SDÚHP Útvar hodnoty za peniaze