Vodiči starších áut by mali na Silvestra natankovať plnú nádrž, benzín Natural 95 zmizne z púmp

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto. Getty images

Od 1. januára 2020 už motoristi nenatankujú 95-oktánový benzín, označovaný ako Natural 95. Nahradí ho ekologickejšie palivo E10 s vyšším podielom biozložky. Ako informovalo tlačové oddelenie Slovnaftu, jedného z najväčších distribútorov pohonných hmôt, na zmenu paliva nie je nastavené žiadne prechodné obdobie. To znamená, že vodiči benzín 95-ku natankujú posledný krát 31. decembra.

Pozor na nové označenia palív

Od januára 2020 musia čerpacie stanice na Slovensku predávať 95-oktánový benzín E10 s vyšším podielom biozložky. Slovnaft plánuje distribúciu na čerpacie stanice spustiť koncom decembra.

„Motoristi zmenu zistia podľa nálepky na výdajnom stojane – súčasnú nálepku E5 nahradí nálepka E10. Komerčný názov paliva – v prípade Slovnaftu benzín EVO – sa nezmení,“ informoval Ladislav Procházka z oddelenia pre internú a externú komunikáciu Slovnaftu.

Označenie palív na čerpacích staniciach Slovnaftu
Označenie palív na čerpacích staniciach Slovnaftu Foto: Slovnaft

Pre vozidlá, ktoré nie sú kompatibilné s ekologickejším benzínom E10, budú vodiči pod označením E5 po novom tankovať o niečo drahšie prémiové palivo EVO Plus.

Rafinéria musela upraviť výrobné procesy

Ako uviedol Procházka, Slovnaft za začal zaoberať úpravou pri výrobe nového paliva, jeho distribúciou, ako aj zmenou označenia paliva ihneď po podpísaní príslušného zákona.

Dodal, že nebolo nutné robiť žiadne úpravy na čerpacích staniciach či meniť technológiu v rafinérii. „Slovnaft začne predávať benzín s označením E10 tak, ako to nariaďuje legislatíva,“ dodal Procházka.

Či bude štát sankcionovať čerpacie stanice, ktoré budú 95-oktánový benzín predávať aj po Novom roku, nevedel s určitosťou povedať. O reakciu sme požiadali aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR, vyjadrenie zatiaľ neposlalo. Článok budeme aktualizovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav Procházka
Firmy a inštitúcie Slovnaft