Výstavba R2 pri Košiciach môže napredovať, pyrotechnici na stavbe ukončili prieskum

Na stavbe R2 ukončili pyrotechnický prieskum, aktuálne sťahujú ornicu. Foto: vizualizácia, www.facebook.com

Na stavbe úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany ukončili pyrotechnický prieskum, aktuálne sťahujú ornicu v trvalom zábere hlavnej trasy a štrkodrvinou spevňujú vjazdy na stavenisko. Ďalším krokom budú preložky inžinierskych sietí. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

„Pyrotechnický prieskum prebieha už len v dočasnom zábere stavby. Doteraz pyrotechnici odhalili niekoľko nálezov z čias druhej svetovej vojny. Išlo napríklad o 198 kusov špeciálnych signálnych nábojov kalibru 26,6 mm, jeden delostrelecký hlavový zapaľovač, dva trhavé delostrelecké granáty kalibru 75 mm a o ďalšiu muníciu. Archeologický prieskum pokračuje podľa harmonogramu, odhadom do jesene tohto roka. Experti našli napríklad viacero druhov keramík,“ uviedla Žgravčáková.

Výstavba viac ako 14-kilometrovej košickej R2 sa začala v marci. Vo výsledku prepojí tento úsek diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4. Zároveň bude úsek súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia.

Výstavba košického obchvatu bude stáť približne 132 miliónov eur, financovanie je zabezpečené z prostriedkov Európskej únie. Obchvatom sa motoristi prvýkrát prevezú v roku 2025.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)