Zaradenie elektrických kolobežiek na úroveň bicyklov vytvorí aj požiadavku na kvalitné cyklotrasy

elektrická kolobežka
Foto: ilustračné, Getty Images.

Zákonné definovanie elektrických kolobežiek ako nemotorových vozidiel je logickým krokom. Pre agentúru SITA to v súvislosti s návrhom ministerstva vnútra uviedol Dan Kollár zo združenia Cyklokoalícia.

Podľa neho sa totiž jazda na takejto kolobežke najviac podobná práve bicyklu, ktorý je kategorizovaný rovnako. „Zároveň to však vytvára ešte výraznejšiu požiadavku na výstavbu kvalitných oddelených cyklotrás,“ dodal Kollár.

Môžu jazdiť aj po chodníkoch

Ľudia, ktorí jazdia na elektrických kolobežkách, by sa podľa novely zákona o cestnej premávke mali dostať na úroveň vodičov nemotorových vozidiel, ako sú napríklad aj cyklisti.

V rámci navrhovaných zmien budú podľa ministerstva vnútra elektrické kolobežky môcť jazdiť aj naďalej po chodníkoch, avšak pomaly.

Ich kolízie sa budú brať ako dopravné nehody a ak porušia pravidlá, môžu byť riešení v blokovom konaní pokutou do 50 eur,“ uviedol rezort na margo používateľov takýchto kolobežiek.

Zatiaľ patria medzi chodcov

Podľa súčasnej legislatívy sú ľudia na elektrických kolobežkách zaradení medzi chodcov, pri kolíziách preto nie je možné hovoriť o dopravných nehodách.

Keď sa pohybuje takáto kolobežka po chodníku a má prídavné elektrické zariadenie, v ojedinelých prípadoch môže dosahovať rýchlosť 50 až 60 kilometrov za hodinu,“ uviedla v tejto súvislosti ministerka vnútra Denisa Saková.

Pri takejto rýchlosti podľa nej ohrozuje svoje zdravie nielen ten, kto kolobežku riadi, ale ohrozené môže byť aj zdravie chodcov.

Povolené množstvo alkoholu

Používatelia elektrických kolobežiek nemajú v súvislosti s konzumáciou alkoholu momentálne žiadne obmedzenia. Podľa pripravovanej úpravy sa však dostanú na rovnakú úroveň ako cyklisti a osoby na samovyvažovacích vozidlách (napríklad segway).

Čo znamená, že v obci a na cyklotrasách budú môcť jazdiť maximálne s 0,5 promile alkoholu v krvi, mimo obce len bez akéhokoľvek množstva alkoholu,“ dodalo ministerstvo vnútra.

Novelu zákona o cestnej premávke, ktorá mimo iného mení status elektrických kolobežiek už odobrila vláda. Schváliť ju musí ešte parlament.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR