Zväz autobusovej dopravy žiada pre vodičov prednostné očkovanie, vozia predsa ľudí do práce

Prešov, autobus
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Zväz autobusovej dopravy požaduje od štátnych orgánov prednostné očkovanie vodičov prímestskej autobusovej dopravy proti ochoreniu COVID-19. Ako uviedol prezident zväzu Peter Sádovský, podniky slovenskej autobusovej dopravy (SAD) vykonávajú nezastupiteľnú úlohu pri doprave ľudí do práce a za normálnych okolností aj dopravy žiakov a študentov do škôl.

Približne 8 000 vodičov prímestskej autobusovej dopravy podľa neho zodpovedne vykonáva svoju prácu tak, aby nezastal chod slovenského hospodárstva, ale pritom sami sú ohrození osobnými kontaktami s desiatkami cestujúcich denne. Na rozdiel od mestskej dopravy totiž vodič prímestskej autobusovej dopravy vydáva cestovné lístky a preto nie je úplne možné vyhnúť sa osobnej blízkej vzdialenosti medzi vodičom a cestujúcim.

Viac o téme: Koronavírus

„Priemerný vek vodičov autobusov je nad 50 rokov a patria tak k staršej časti populácie – k tým viac ohrozeným vírusom COVID-19. V niektorých regiónoch kritická situácia s chorobnosťou už vedie k obmedzovaniu spojov. Aby k tomu nedochádzalo a boli chránení naši kľúčoví zamestnanci, zabezpečujúci fungovanie hospodárstva, máme za to, že po zdravotníkoch a iných profesiách prvej línie, by mali prísť hneď na rad vodiči verejnej osobnej dopravy,“ zdôraznil Peter Sádovský.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Zväz autobusovej dopravy združuje najväčšie podniky v slovenskej autobusovej doprave na Slovensku, ktoré ročne prevezú viac ako 250 miliónov cestujúcich, najazdia viac ako 230 miliónov kilometrov a ich flotila počíta viac ako 4 300 autobusov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sádovský
Firmy a inštitúcie ZAD Zväz autobusovej dopravy