Nasledujte svoje srdce, radí fotograf LaChapelle

David Lachapelle
Americký fotograf David Lachapelle počas diskusie pri príležitosti jeho výstavy Lost and found v Bratislave. Bratislava, 16. október 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Svetoznámy americký fotograf David LaChapelle v nedeľu večer svojim fanúšikom v Bratislave poradil, že pri všetkom, čo robia, by mali „nasledovať svoje srdce, a úspech už príde sám“.

LaChapelle, ktorého diela si ešte do 30. októbra môžu pozrieť milovníci fotografie a umenia v bratislavskom Pálffyho paláci, pricestoval na Slovensko, aby si výstavné priestory pozrel osobne.

Neskôr však zamieril do Divadla Meteorit, kde v klubovej atmosfére pozvaným hosťom počas prednášky porozprával o svojej práci a živote.

Na následnej tlačovej konferencii novinárom prezradil, že okrem umelcov, ktorí ho v živote inšpirovali najviac, ako napríklad Andy Warhol, Walt Whitman či Botticelli a Michelangelo, jeho prácu najviac ovplyvňovala jeho vlastná skúsenosť. „Vyrastal som ešte pred príchodom digitálnej éry, takže moja skúsenosť nepochádzala z obrazovky. Ísť do múzea a zapamätať si to, čo tam človek vidí je niečo iné, ako vidieť to na obrazovke,“ vysvetlil LaChapelle.

Žijúca legenda

Štyridsaťosemročný fotograf patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. sudovým preňho bolo stretnutie s umelcom Andym Warholom v legendárnom newyorskom klube Studio 54, ktorý mu ponúkol jeho prvú profesionálnu prácu. V 80. rokoch minulého storočia bola jeho tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny – v presvedčení, že čoskoro zomrie robil iba čiernobiele fotografie.

V deň, keď jeho HIV test dopadol negatívne, rozhodol sa kompenzovať predošlé obdobie a začal robiť surrealistické fotografie plné farieb, čo sa stalo charakteristickým pre jeho celú nasledujúcu tvorbu. Fotenie módnych editoriálov a portrétov svetoznámych celebrít sa postupne stalo základom jeho stále sa rozširujúceho portfólia. Jeho fotografie sa ocitli na titulkách časopisov ako Rolling Stone, Vogue, GQ, i-D, Photo či Vanity Fair, pričom klientmi jeho štúdia sa stali najznámejší ľudia planéty.
Death by Hamburger
Foto: copyright David LaChapelle, courtesy Fre

Pred pár rokmi však s fotografovaním pre časopisy prestal pre nezhody s vydavateľmi v súvislosti s obsahom jeho diel. Ako povedal, v súčasnosti tvorí pre múzeá s využitím toho, čo sa naučil v reklame.

Začínajúcim fotografom a umelcom poradil: „Nasledujte svoje srdce. Skúste na celé dni vypnúť počítač a inú elektroniku a sústreďte sa na to, čo máte radi. Pre tieto rozptýlenia totiž nie ste schopní počuť hlas vo vašom vnútri.“

Bez priateľov, bez telefónu

K tomu však doplnil, „Pracujte tak, ako by ste mali zajtra zomrieť. To som robil ja 15 rokov. Skúste byť chvíľu sami, skutočne sami – bez priateľov či telefónu.“ Ako vysvetlil, potom prídu aj nápady, ktoré si človek nemusí vyvolávať umelo, keďže ich už v hlave má. „Neberte drogy. Tie vám kreativitu nedajú,“ doplnil.

Počas konferencie LaChapelle tiež spomínal na celebrity, ktoré fotil, a ako prezradil, najlepšie sa mu pracovalo s tými, ktoré možno nájsť v jeho knihách. Spomenul napríklad Lancea Armstronga, Hillary Clinton, Tupaca Shakura či Pamelu Anderson. Ako vysvetlil, v skutočnosti sú úplne iní, ako by väčšina očakávala. „Pamelu by niekto považoval za umelú, pritom taká vôbec nie je a je jednou z mojich najlepších priateliek. Tupac vyzeral ako gangster, pritom to bol milý, jemný chlapík,“ dodal.

Na vôbec prvú výstavu diel Davida LaChapella v niekdajšom východnom bloku Európy s názvom Lost and Found sa už prišlo do Bratislavy pozrieť viac ako šesťtisíc návštevníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholDavid LaChapelle