Nástupkyňa zosnulej sudkyne Ginsburgovej zložila prísahu, Barrettovej zvolenie je víťazstvo pre Trumpa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump, Amy Coney Barrett
Americký prezident Donald Trump a novozvolená sudkyňa najvyššieho súdu Amy Coney Barrettová. Foto: SITA/AP

Senát amerického Kongresu schválil Amy Coney Barrett ako sudkyňu najvyššieho súdu. Jej schválenie, ktoré sa odohralo len týždeň pred voľbami, znamená víťazstvo pre prezidenta Donalda Trumpa a jeho Republikánsku stranu a zabezpečuje v najvyššom súdnom orgáne USA bezpečnú konzervatívnu väčšinu 6:3.

Štyridsaťosemročná sudkyňa, ktorá na najvyššom súde nahrádza zosnulú liberálnu ikonu Ruth Bader Ginsburg, už v Bielom dome zložila aj prísahu, informuje spravodajský portál BBC.

Mohla by zrušiť Obamacare

Republikánski senátori schválili Barrett v pomere hlasov 52:48, pričom prekonali zjednotenú opozíciu demokratov. Proti sudkyni hlasovala jediná republikánka, senátorka Susan Collins.

„Toto je významný deň pre Ameriku, pre ústavu Spojených štátov a pre spravodlivý a nestranný právny štát,“ vyhlásil pri príležitosti skladania prísahy prezident Donald Trump, ktorý ceremóniu viedol. Barrett sa neskôr vyjadrila, že sudca najvyššieho súdu vyhlasuje „nezávislosť nielen od Kongresu a prezidenta, ale aj od súkromného presvedčenia“.

Barrett je tretia sudkyňa najvyššieho súdu navrhnutá Trumpom, v roku 2017 to bol Neil Gorsuch a o rok neskôr Brett Kavanaugh. Sudkyňa by mohla zohrať rozhodujúcu rolu pri hlasovaní vo viacerých významných prípadoch, vrátane zrušenia Zákona o ochrane pacientov a dostupnej starostlivosti známeho ako Obamacare, ktorým sa súd bude zaoberať 10. novembra.

Liberáli sa obávajú jej postoja k interrupciám

Jej postoje k interrupciám vyvolali varovania zo strany liberálov, že by mohla zvrátiť rozhodnutie najvyššieho súdu z roku 1973 legalizujúce tieto zákroky na celonárodnej úrovni. Otázna je aj budúcnosť termínov na prijatie poštového hlasovania v dôležitých štátoch v prezidentských voľbách – Severnej Karolíne a Pennsylvánii. Najvyšší súd v pondelok napríklad odmietol povoliť zmeny týkajúce sa takéhoto hlasovania vo Wisconsine.

Proti nominácii novej sudkyne niekoľko týždňov namietali demokrati s tým, že by to mal urobiť až víťaz prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 3. novembra. Pohrozili pritom rozšírením počtu sudcov najvyššieho súdu, ktorý má v súčasnosti deväť kresiel, ak sa im podarí vo voľbách získať Biely dom aj Senát.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden zatiaľ odmietal jasne odpovedať, či s takýmto krokom súhlasí. Minulý týždeň sa však vyjadril, že by nechal zriadiť komisiu predstaviteľov z oboch strán, ktorá by preštudovala, či je takáto zmena v súdnictve nevyhnutná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amy Coney BarrettDonald TrumpJoe BidenRuth Bader Ginsburgová