Budaj je výrazný a rieši ťažké témy. Sólymos sa však obáva, či aj skutočne pracuje na riešeniach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
László Sólymos
László Sólymos. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Novému ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽaNO) nemožno uprieť výraznosť, viditeľnosť a aktívnosť v médiách. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Exminister je zatiaľ v hodnotení nového ministerstva neutrálny. Obáva sa však, či pod mediálnym plášťom Budaj skutočne pracuje aj na riešeniach.

Prácu hodnotí neutrálne

„Sto dní, obzvlášť pri ministerstve životného prostredia, je veľmi krátka doba na hodnotenie. A ak nechceme skĺznuť do čistého politizovania, tak hodnotím prácu nového ministra v zásade neutrálne,“ povedal Sólymos.

Exminister životného prostredia veľmi oceňuje, že sa Budaj hlási aj k ťažkým témam. „Venuje sa nelegálnym skládkam, starým environmentálnym záťažiam a ďalším oblastiam. Poukazuje na problémy, porušenia zákona, prípadne nedostatočnú legislatívu. To možno, samozrejme, privítať. No za podmienky, že neostáva len pri mediálnom obraze a ministerstvo skutočne pracuje aj na riešeniach. Pretože inak sa potvrdí narastajúca obava, že minister stále neprerástol pozíciu opozičného poslanca. Teda poukazuje na problémy, ale zabúda, že má zodpovednosť za ich riešenie,“ konštatuje bývalý šéf envirorezortu.

Či Budaj skutočne pracuje na riešeniach alebo ostáva iba pri ich konštatovaní si Sólymos po prvých 100 dňoch novej vlády netrúfa povedať.

Zatiaľ najviditeľnejším krokom nového ministra bol podľa bývalého šéfa rezortu odsun zálohovania PET fliaš a plechoviek, o ktorom následne Budaj vyhlásil, že termín vráti späť. „No odvtedy som o téme nepočul, nezachytil som materiál ani na vláde ani v parlamente,“ zhodnotil exminister.

Mrzia ho Karpatské bukové pralesy

Programy starostlivosti o chránené vtáčie územia Sysľovské polia a Žitavský luh boli pripravené ešte predošlým vedením. Podľa Sólymosa je preto ťažké hodnotiť nové vedenie aj rámci legislatívnych krokov.

„Trochu ma mrzí vývoj pri ochrane Karpatských bukových pralesov. Asi tri roky sme pracovali na rezervácii Vihorlatský prales. Viacerí si ostro sledovanú tému pamätajú. Tesne pred voľbami ostala otvorená len jedna hromadná pripomienka od neziskovej organizácie Vlk. Ak som správne zachytil z úspešného videa pána ministra Budaja na sociálnej sieti, pripomienka bola už v apríli odstránená. No rezervácia stále vyhlásená nie je,“ uviedol Sólymos.

Bývalý minister dodáva, že druhé nedokončené vyhlásenie prírodnej rezervácie, na ktorej v minulosti tvrdo pracovali sú Pralesy Slovenska, za ktoré už vznikla aj petícia, aby boli po rokoch vyhlásené.

„Úprimne držím novému vedeniu palce, má v rôznom štádiu rozpracovanosti dobré projekty. Niektoré stačí len predložiť na vládu, iné dopracovať. Hotový je návrh Muránskej planiny, rozpracovaná je novela zákona o ovzduší. Zatiaľ som opatrný optimista. Chcem veriť, že mnohé veci spomalila korona. No rezort životného prostredia stále nemá ani druhého štátneho tajomníka a to sa už covidom vysvetľuje len ťažko,“ uzavrel Sólymos.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-HídMŽP Ministerstvo životného prostredia SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti