Budajovo ministerstvo ocenilo dôraz prezidentky Čaputovej na životné prostredie v Správe o stave republiky

PREZIDENTKA: Správa o stave republiky
Prezidentka Zuzana Čaputová pred svojim vystúpením v Národnej rade SR so správou o stave republiky. Bratislava, 28. september 2021. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) ocenilo dôraz prezidentky SR Zuzany Čaputovej na nutnosť urýchlene odstraňovať staré environmentálne záťaže.

Reagovalo tak na Správu o stave republiky, ktorú hlava štátu predniesla v utorok 28. septembra v pléne Národnej rady SR (NR SR).

Prezidentka ocenila viacero vecí

Prezidentka vo svojej správe ocenila podporu ambicióznych klimatických cieľov, pokrok v oblasti obehového hospodárstva, reformu národných parkov či zálohovanie PET fliaš a plechoviek od budúceho roku.

Podľa rezortu sa Čaputová stala prvou slovenskou hlavou štátu, ktorá ochrane životného prostredia venovala v Správe o stave republiky toľko priestoru.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) podotkol, že v minulosti u politikov neexistoval rešpekt k hodnotám životného prostredia nevyhnutný na to, aby konali v prospech skutočnej ochrany životného prostredia. Informovalo o tom tlačové oddelenie MŽP SR.

Tlačové oddelenie uviedlo, že súčasné vedenie ministerstva presadzuje systémové zmeny pri odstraňovaní environmentálnych záťaží na Slovensku.

Bezuhlíková budúcnosť je výzvou

V NR SR prešiel koncom júna v prvom čítaní reformný zákon, ktorý by mal zlepšiť postavenie štátu pri odstraňovaní environmentálnych záťaží.

Zákon zároveň prináša riešenie aj v prípade, ak bývalé priemyselné areály, na ktorých pozemkoch sa nachádza environmentálna záťaž, nemajú určenú povinnú osobu zodpovednú za odstránenie toxického znečistenia.

Rezort tiež pri každej príležitosti podčiarkuje, že bezuhlíková budúcnosť a udržanie vody v krajine je bezprecedentnou výzvou tejto generácie a týka sa zásadných zmien fungovania celej spoločnosti a ekonomiky.

Spolu s Čaputovou si envirorezort uvedomuje aj nedostatočnú kvalitu ovzdušia, pre ktorú na Slovensku predčasne umiera niekoľko tisíc ľudí.

Nastanú rozsiahle zmeny

Ministerstvo robí všetko preto, aby sa kvalita ovzdušia na Slovensku zlepšila a v súvislosti s tým novelizuje právne predpisy v oblasti ochrany ovzdušia, ktoré prinesú rozsiahle zmeny.

Nová legislatíva vytvorí náročnejšie požiadavky na štátnu správu, samosprávu, aj na prevádzkovateľov zdrojov znečisťovania. Na podporu zlepšenia kvality ovzdušia a zvyšovanie povedomia reaguje MŽP SR aj finančnými nástrojmi.

Pripravuje napríklad rozsiahlu energetickú obnovu rodinných domov financovanú z Plánu obnovy a odolnosti SR a rozširuje aj národnú monitorovaciu sieť kvality ovzdušia.

Za posledný rok v desiatich mestách na Slovensku pribudli automatizované monitorovacie stanice a ďalšie štyri by mali pribudnúť v blízkej budúcnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR