Ceny základných potravín raketovo rastú. Kedy dosiahnu svoje stropy?

Slnečnicový olej
Foto: ilustračné, /www.gettyimages.com

Ceny potravinárskych komodít, napríklad obilia a rastlinných olejov, v marci stúpli na rekordné úrovne v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine a „rozsiahlych narušení dodávok“, ktoré spôsobuje.

Informovala o tom v piatok Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Index cien potravín, ktorý FAO zostavuje, v marci stúpol na 159,3 bodu, čiže oproti februáru posilnil o 12,6 percenta.

Vojna vystrelila ceny nahor

FAO uviedla, že vojna na Ukrajine je vo veľkom rozsahu zodpovedná za zdraženie obilia o 17,1 percenta. Rusko a Ukrajina spoločne tvoria 30 percent globálneho exportu pšenice a 20 percent celosvetového vývozu kukurice.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hoci vzhľadom na prudké zdraženie potravín vo februári bol marcový rast cien predvídateľný, je tento rast „naozaj mimoriadny“, povedal zástupca šéfa oddelenia FAO pre trhy a obchod Josef Schmidhuber. „Tieto veľmi vysoké ceny potravín si očividne vyžadujú naliehavé kroky,“ dodal.

Prerušenie dodávok oleja

Najviac sa zvýšili ceny rastlinných olejov a index, ktorý ich mapuje, stúpol o 23,2 percenta. Ukrajina je popredným globálnym exportérom slnečnicového oleja.

„Samozrejme, nastalo rozsiahle narušenie dodávok, a toto masívne narušenie dodávok z čiernomorského regiónu bolo motorom rastu cien rastlinného oleja,“ povedal Schmidhuber novinárom v Ženeve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom