Podiel slovenských potravín v obchodoch klesol, najviac bolo vajec a mlieka

Koronavírus, potraviny
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Podiel slovenských potravín v obchodoch klesá, v minulom roku dosiahol 40,17 % a v porovnaní s rokom 2019 sa znížil o 0,57 percentuálneho bodu. Vyplýva to z výsledku zberu údajov v 45 predajniach šiestich obchodných reťazcov od 4. do 10. októbra 2021 podľa zaužívanej metodiky.

Ako v utorok informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), prieskum zamerala len na základné potraviny, ktoré konzumujú obyvatelia denne a na Slovensku je možné ich aj vyrábať. Prieskum sa uskutočnil po ročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu.

Vlani bolo najviac vajec

Slovenskí poľnohospodári a potravinári žiadajú väčší záujem štátu o výrobu kvalitných základných potravín na domácom území a úprimnú snahu štátu a obchodných reťazcov podiel slovenských výrobkov postupne zvýšiť.

Podľa SPPK to nie je nemožné, pretože pri domácej zelenine a zemiakoch v porovnaní prieskumov z rokov 2019 a 2021 bádať mierne navýšenie. V obchodných reťazcoch bolo vlani najviac slovenských vajec s podielom 73 %, mlieko malo podiel 65 %, minerálne vody 62 %, med 57 %, víno a zemiaky po 54 %.

Jednotkou je COOP Jednota

Najnižší podiel dosiahli domáce jedlé oleje, a to 16 %. Oproti roku 2019 sa najviac zvýšil podiel slovenských sladkovodných rýb – o 10 %, podiel zemiakov vzrástol o 8 %, čerstvej zeleniny a baleného mäsa o 7 %.

Naopak, za dva roky najviac kleslo zastúpenie domácich hydinových balených výrobkov a jedlých tukov, zhodne o 6 %, a mlynských výrobkov o 5 %. Tradične najviac slovenských potravín bolo v obchodných reťazcoch COOP Jednota s podielom 61 %.

V predajniach Lidl, ktorý dlhodobo ponúka najmenej domácich potravín, ich podiel za dva roky vzrástol na 24 %. Najviac doma vyrobených potravín bolo v obchodoch v Prešovskom kraji a najmenej v Banskobystrickom kraji.

Česko nás vo veľkom zásobuje cukrom

Saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami za jedenásť mesiacov minulého roka bolo pasívne v objeme 1,51 mld. eur, medziročne sa zvýšilo o 45,7 mil. eur, čo predstavuje 3,1 %.

Medzi najväčších importérov patria okolité krajiny. V uvedenom období sa na Slovensko doviezli vajíčka z Česka za 4,9 mil. eur, z Poľska v hodnote 2,4 mil. eur a z Nemecka za 1,8 mil. eur.

Od januára do novembra 2021 sa na Slovensko doviezlo mlieko v celkovom objeme takmer 69 mil. eur, viac ako polovicu tvoril dovoz z Česka za 31,5 mil. eur.

Česko nás masívne zásobuje aj cukrom, vlani za jedenásť mesiacov v hodnote 13,6 mil. eur. Cukor je jedna z posledných komodít, v ktorej je Slovensko ešte sebestačné, jej domáci podiel v obchodoch dosiahol 37 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Coop JednotaSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora