Deväť z desiatich Slovákov triedi odpad pravidelne, podľa prieskumu sú to najčastejšie plasty

plasty, recyklovanie
Foto: ilustračné, Getty Images

Deväť z desiatich Slovákov, teda 87 percent, triedi odpad pravidelne. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Envi – Pak, ktorý v júni na vzorke 1 000 respondentov uskutočnila prieskumná agentúra Mnforce.

Z výsledkov vyplýva, že spomedzi jednotlivých komodít triedia Slováci najčastejšie plasty. Až tri štvrtiny (80 %) opýtaných uviedlo, že tento odpad vytriedi vždy. Sklo či papier tiež vždy vytriedi viac ako dve tretiny respondentov.

Najmenej triedia Slováci elektroodpad a batérie (54 %), kovy (51 %) a bioodpad (41 %). V tlačovej správe o tom informovala Katarína Kretter zo spoločnosti Envi – Pak.

Ľudí začali viac zaujímať obaly výrobkov

Pre tri štvrtiny (75 %) ľudí je cena výrobku dôležitejšia ako obal vyrobený z recyklovaného materiálu. Prieskum tiež ukázal, že na ceny produktov citlivejšie reagujú najmä ľudia s nižším vzdelaním.

Čoraz viac ľudí však pri kúpe výrobkov kladie dôraz na ekologické parametre materiálov, z ktorých je produkt alebo jeho obal vyrobený. To, či je produkt zabalený v recyklovateľnom obale, si všíma 63 percent respondentov a 70 percent opýtaných preferuje možnosť nákupu bezobalových výrobkov.

Mladší ľudia triedia odpad menej

Podľa prieskumu väčšinu opýtaných zaujíma aj to, či a ako sa odpad po vytriedení ďalej recykluje. Odpad triedia najmä ľudia s vyšším vzdelaním a ľudia žijúci v rodinných domoch.

Prieskum ukázal, že mladí ľudia triedia odpad menej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom