Envirorezort: Odkalisko Poša je príkladom, kde ochrana životného prostredia zvíťazila nad podnikateľskými záujmami

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) je odhodlané presadzovať dôslednú ochranu zdravia a životného prostredia. Za príklad, kde ochrana životného prostredia zvíťazila nad podnikateľskými záujmami, označil rezort prípad odkaliska Poša (okres Vranov nad Topľou).

Ministerstvo v tejto súvislosti privítalo rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach, ktoré potvrdilo, že postup Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v prípade preskúmania zákonných povinností prevádzkovateľa odkaliska bol správny a v súlade s platnými zákonmi.

Nátlak zo strany prevádzkovateľa

Ako informoval komunikačný odbor MŽP v tlačovej správe, envirorezort a SIŽP v súvislosti s týmto prípadom čelili viacerým útokom zo strany prevádzkovateľov odkaliska Poša, vrátane podaných trestných oznámení. MŽP SR a inšpektori životného prostredia vyhodnotili tieto útoky ako ďalšiu formu nátlaku.

„Inšpekcia životného prostredia si dôsledne plní svoje povinnosti a nesmie sa nechať zastrašovať,“ zdôraznil v tejto súvislosti minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že envirorezort bude aj naďalej informovať občanov o akomkoľvek znečistení, a to bez rozdielu, či je to podnikateľským subjektom príjemné, alebo nie.

Odpadové vody znečisťovali kraj

Podľa rezortu vďaka vlastnej aktivite a zásahu inšpekcie sa zastavilo dotekanie škodlivých vôd do odkaliska Poša, z ktorého dlhé roky vytekali a znečisťovali celý kraj škodlivé látky.

„To je už minulosťou. Podľa priebežných pozorovaní sa hladina odkaliska znížila. Ministerstvo pripravuje sanáciu tejto lokality,“ dodali z komunikačného odboru MŽP. „Rozsudok je kľúčový aj z hľadiska ukončenia kontrolných procesov v rámci rezortu, ktorých predmetom je preskúmanie pasivity orgánov starostlivosti o životné prostredie v minulosti,“ upozornilo zároveň ministerstvo.

Škodlivé látky končili v rieke

Krajský súd v Košiciach tento týždeň zamietol žalobu spoločnosti TP2, s.r.o., Strážske. Prevádzkovateľ odkaliska Poša súdnou cestou napadol výsledky kontroly vykonanej SIŽP ešte v júni 2020. Kontrola odhalila, že spoločnosť vypúšťala odpadové vody z odkaliska Poša do rieky Ondava od 1. januára 2019 bez platného povolenia.

Správnosť tohto záveru potvrdil aj rozsudok súdu. Platnosť pôvodného povolenia, ktoré vydal Krajský úrad životného prostredia v Prešove v roku 2012, totiž vypršala koncom roka 2018.

Prevádzkovateľ sa nestotožnil so závermi kontroly a namiesto prijatia opatrení na odstránenie zisteného nedostatku sa obrátil na súd. Vynesený rozsudok súdu nadobudne právoplatnosť po jeho doručení procesným stranám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia