Kožuch: Pri realizácii spoločnej poľnohospodárskej politiky ostáva veľa otvorených otázok

Polnohospodárstvo, rolnictvo, farmar
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

O príprave na Spoločnú poľnohospodársku politiku Európskej únie po roku 2020 rokovali v Bratislave riaditelia poľnohospodárskych platobných agentúr členských krajín únie. „Aj keď rokovania o Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020 ešte nie sú definitívne ukončené, platobné agentúry sa musia už teraz pripravovať na jej implementáciu. Napriek tomu, že legislatívne návrhy sú prerokované, ostáva veľa otvorených otázok súvisiacich s ich realizáciou v praxi,“ povedal o piatkovom rokovaní riaditeľ slovenskej Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch.

Elektronizácia systémov

Ako dodal, očakáva sa, že platobné agentúry budú plniť približne rovnaké úlohy, funkcia Európskej komisie sa však zmení smerom k presunu niektorých kompetencií na členské krajiny. Väčší dôraz tak bude kladený na kontrolu výstupov.

Veľkou pomocou pre platobné agentúry bude očakávané využívanie nových technológií pre výkon kontrol. Slovensko je pritom jednou z krajín s najvyšším podielom vykonaných kontrol poľnohospodárskych podpôr v EÚ, konštatuje sa ďalej v správe z rokovania, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca rezortu poľnohospodárstva Vladimír Machalík.

„PPA už dlhodobo pracuje na elektronizácii systémov. Nové technológie na kontrolu na mieste si však vyžiadajú značné investície zo strany štátu do technológií i personálu, ktorý s nimi bude pracovať. Vykonať však vďaka tomu bude možné výrazne vyšší počet kontrol. Aj dnes sa už však máme čím pochváliť. Kolegom sme predstavili náš systém pre analýzu dát a reporting, ktorý patrí, vzhľadom na veľký počet kontrol, medzi špičku v EÚ,“ konštatoval po rokovaní riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Výmena skúseností a informácií

Na rokovaní sa okrem riaditeľov platobných agentúr zúčastnili aj zástupcovia Európskej komisie z Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo.

Rokovanie sa uskutočnilo v rámci takzvanej Learning network, ktorá je neformálnou platformou generálnych riaditeľov platobných agentúr, kde prebieha výmena skúseností a informácií. V rámci EÚ pôsobí približne 40 poľnohospodárskych platobných agentúr, keďže väčšie štáty ich majú viacero.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj KožuchVladimír Machalík