Lesné hospodárstvo treba prebudovať a dofinancovať, pomôcť môže transparentná obchodná politika

Drevo, stromy
Foto: ilustračné, Thinkstock

Na Slovensku je nevyhnutná potreba dofinancovania lesného hospodárstva a jeho zásadné prebudovanie z doposiaľ dominantnej produkcie dreva do kvalitnej a zodpovednej správy krajiny. Preto nové podmienky a mechanizmy pre obchodovanie s drevnou hmotou musí Slovensko nastaviť tak, aby efektívne a transparentne zhodnotilo vyťaženú drevnú hmotu.

Konštatoval to v utorok na stretnutí obchodných partnerov štátneho podniku LESY SR generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV Michal Tomčík.

Obchodná politika v prospech domácich spracovateľov

Podľa Tomčíka základným krokom pri 82 percentách závislosti na predaji dreva, ktorý musia LESY SR nevyhnutne nastaviť, je prijať efektívnu a transparentnú obchodnú politiku v súlade s programovým vyhlásením vlády – teda najmä v prospech domácich spracovateľov a finalizácie výrobkov s minimálnou uhlíkovou stopou.

Agrorezort koncom júla avizoval vypovedanie 119 rámcových zmlúv, podľa ktorých bol predpokladaný objem dodávok dreva na úrovni približne 3 miliónov metrov kubických. Tie vzbudzovali viaceré pochybnosti a boli uzatvorené bývalým vedením štátneho podniku LESY SR.

Mičovský má veľký záujem na novej obchodnej dohode

„Dôvodmi na vypovedanie zmlúv boli najmä nedostatok zdrojov na naplnenie uzatvorených kúpnych zmlúv, čo predstavovalo ohrozenie plnenia z našej strany, ako aj ďalšie netransparentné podmienky,“ uviedol na stretnutí generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Matej Vigoda.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky ako aj štátny podnik LESY SR chcú v rokovaniach o novej obchodnej politike naďalej intenzívne pokračovať. Zverejnenie nových zásad obchodnej stratégie sa očakáva v októbri 2020.

„Máme enormný záujem o nastavenie novej obchodnej politiky. Musí byť postavená na efektívnosti, transparentnosti, slušnosti, ako aj účelnosti,“ povedal šéf agrorezortu Ján Mičovský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýMatej Vigoda
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR