Ľudia sa môžu zapojiť do výsadby stromov, začal sa projekt Milión stromov pre Slovensko

Les, stromy
Foto: ilustračné, Getty images

Lesy SR odštartovali v spolupráci s občianskym združením (OZ) Moje Slovensko a PEFC Slovensko projekt Milión stromov pre Slovensko. Uviedli to v tlačovej správe, ktorú zaslala vedúca odboru komunikácie Lesov SR Marína Debnárová.

Hlavnou myšlienkou projektu je podpora biodiverzity, obnova lesov a zvyšovanie ekologickej stability lesa v spolupráci s verejnosťou. Projekt potrvá, kým nebude vysadený miliónty strom.

Les má aj rekreačnú funkciu

„Vzdelávanie spoločnosti v tejto oblasti je veľmi dôležitá úloha, no nie je to len o tom, že vysadíme stromček a myslíme si, že sme pomohli prírode. Každá pomoc lesu vysádzaním má svoje pravidlá, preto sme sa rozhodli verejnosti umožniť koordinovane vysádzať stromčeky tým správnym spôsobom s cieľom vysadiť milión stromov pre Slovensko,“ povedal predseda OZ Moje Slovensko Michal Halabuk.

Cieľom projektu bude tiež upozorniť na mimo produkčné funkcie lesa, napríklad na rekreačnú funkciu. Mikroklíma v lesoch vytvára príjemné prostredie pre oddych či šport.

Les je domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov, čistí vzduch od prachu, zachytáva oxid uhličitý, zadržiava vodu či sneh na lavínových svahoch počas zimy.

Ovocné dreviny na kopaniciach

V deň odštartovania projektu vysadili organizátori ovocné dreviny, typické pre bielo-karpatskú kopaničiarsku oblasť, ale aj ďalšie dreviny v okolí poľovníckeho kaštieľa Antonstál v katastri obce Nemšová v okrese Trenčín.

Následne sa budú sadiť lesné dreviny v rámci celého Slovenska a na lesných pozemkoch štátneho podniku v porastoch, ktoré to potrebujú. Verejnosť sa na výsadby môže registrovať na stránke www.mojles.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Halabuk
Firmy a inštitúcie Lesy SROZ Moje SlovenskoPEFC Slovensko