Medvedica záchranára nenapadla, podľa ochranárov iba bránila svoje dve mláďatá v ich prirodzenom prostredí

Stret medveďa so záchranárom Horskej záchrannej služby (HZS), ktorý sa stal v stredu (15. júna), nemožno podľa Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) považovať za útok.

Šírenie paniky v spoločnosti

Záchranár vyrušil medvedicu v lesnom teréne, teda v prirodzenom biotope medveďa hnedého. Informoval o tom Odbor Komunikácie a propagácie ŠOP SR v tlačovej správe.

„V oblasti Národného parku Veľká Fatra zahnala medvedica, v snahe ubrániť svoje dve mláďatá, záchranára HZS z turistického chodníka. Záchranár pri úteku spadol a utrpel poranenie hlavy. Priebeh incidentu ale nemožno považovať za útok, ktorého dôsledkom bola doškriabaná tvár záchranára,“ informoval odbor komunikácie.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR ihneď po udalosti prešetroval daný incident. Ochranári upozorňujú na to, že stret so šelmou je pre človeka nebezpečný a nie je ich cieľom situáciu zľahčovať. „Napriek tomu upozorňujeme na zámerné skresľovanie informácií a nepodložené šírenia paniky v spoločnosti,“ dodali ochranári.

Záchranár pohotovo vyliezol na strom

Vo Veľkej Fatre došlo v stredu v popoludňajších hodinách k stretu medveďa a horského záchranára. Tomu sa inštinktívne podarilo vyškriabať na strom, odkiaľ zavolal pomoc. Pri strete utrpel záchranár tržnú ranu na hlave.

Okamžite za ním odišli jeho dvaja kolegovia z Donovalov aj so služobným psom, ktorí mu pomohli. Následne bol transportovaný do nemocnice v Banskej Bystrici na nevyhnutné ošetrenie.

Horský záchranár z Oblastného strediska Veľká Fatra sa počas služby vracal po turistickom chodníku z Novej hole. „Bol odtiaľ vziať zo stanice potrebný materiál a opraviť veterný rukáv na určenie smeru vetra na meteostanici,“ dodala HZS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaŠOP Štátna ochrana prírody