Ministerstvo pôdohospodárstva chce obnoviť výstavy na Agrokomplexe, zverejnilo aj ďalšie plány

BRATISLAVA: Ministerstvo pôdohospodárstva SR
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Agrorezort si na rok 2021 stanovil viacero pracovných úloh, ako napríklad vyrovnať sa s dôsledkami pandémie koronavírusu, úspešne dokončiť výberové konanie na generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), či predložiť niekoľko legislatívnych úprav.

Nemenej dôležitými úlohami bude pre rezort pôdohospodárstva aj spolupráca pri tvorbe Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ na nasledujúce programové obdobie, zavedenie prírode blízkych postupov obhospodarovania lesov v SR či po boji s pandémiou úspešne obnoviť výstavnú činnosť agrokomplexu. Konštatovala to v pondelok hovorkyňa agrorezortu Anežka Šrojta Hrdá.

Register užívacích vzťahov k pôde

V priebehu roka agrorezort predloží niekoľko návrhov zákonov. Momentálne má za sebou novela zákona o poľovníctve vnútrorezortné pripomienkové konanie a čaká na ďalší legislatívny proces. V polovici roka 2021 by mal byť zákon na vláde.

Novely zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy, zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, zákona o pozemkových úpravách, zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom a tiež zavedenie registra užívacích vzťahov k pôde zas podľa agrorezortu zamedzia špekulatívnym nájmom a predajom pôdy.

Tiež zabezpečia evidenciu a kontrolu a reguláciu trhu s poľnohospodárskymi pozemkami. Novely budú riešiť aj zverejňovanie ponúk na prevod poľnohospodárskeho pozemku, predkupné právo vymedzených subjektov a limity pre výmer vlastníctva pozemkov.

Úpravy neminú ani zákon o potravinách

Zákon o potravinách prejde podľa agrorezortu tiež úpravou. Umožní sa predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti za určitých podmienok a zníži sa minimálna hranica pokuty pri opakovanom porušení zákona. Upraví sa aj legislatíva z pohľadu označovania pôvodu mäsa. S pozemkovými úpravami sa zas počíta v rámci Strategického plánu CAP v budúcom programovom období, ale aj vo fonde obnovy.

„V roku 2021 chce MPRV vypracovať a predložiť na vládu materiál s návrhom postupu realizácií vybraných spoločných zariadení a opatrení v katastrálnych územiach po ukončení pozemkových úprav. Po jeho odsúhlasení chce pristúpiť k realizáciám najmä vodozádržných, protipovodňových, protieróznych a krajinotvorných spoločných zariadení a opatrení v teréne. Je potrebné pokračovať na ďalších etapách pozemkových úprav v 141 katastroch, ktoré sa začali v roku 2020. Tento rok chceme začať proces verejného obstarávania pozemkových úprav v ďalších desiatkach katastrálnych území,“ ozrejmil prvý štátny tajomník MPRV SR Martin Fecko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anežka Hrdá
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra