Národná kriminálna agentúra mala pre korupciu v štátnych Lesoch SR zadržať až 37 osôb

NAKA Národná kriminálna agentúra
Foto: ilustračné, SITA/Polícia SR.
  • aktualizované 4. júna, 10:34

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu 3. júna popoludní zadržala 37 osôb v súvislosti s vyšetrovaním korupcie v štátnom podniku Lesy SR. Informoval o tom v stredu 3. júna odborný lesnícky časopis Les & Letokruhy na svojom profile na sociálnej sieti.

Zadržali vraj aj bývalé vedenie

Uviedol, že informáciu majú z dobre informovaného zdroja z prostredia justície. Medzi zadržanými sú údajne aj niektorí bývalí členovia vedenia štátneho podniku.

Ako ďalej vysvetlili, vyšetrovateľ v zákonnej lehote zadržaných vypočuje a rozhodne o prepustení alebo o vzatí do kolúznej väzby.

Policajný zbor SR na svojom profile na sociálnej sieti informoval, že vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie dvom osobám za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška poskytnutého úplatku dosiahla podľa polície hranicu minimálne 147 253 eur.

Úplatok vo forme hotovosti

„Obvinený T. K. si po dohode s obvinenou L. Ď. mal vypýtať úplatok vo forme finančnej hotovosti za to, že so súkromnou spoločnosťou, ktorá bola víťazom verejnej súťaže vyhlásenej verejným obstarávateľom Lesy SR, podpíše rámcové dohody. Hodnota úplatku mala byť určená vo výške 13 percent z mesačnej fakturácie. Časť úplatkov bola poskytnutá v hotovosti a ďalšia časť bola legalizovaná formou fiktívnych faktúr za poradenskú a inú činnosť,“ uviedla polícia.

Doplnila, že obom obvineným hrozí trest vo výške 10 až 15 rokov väzenia za prvý spomenutý skutok a 12 až 20 rokov za druhý skutok. „Vyšetrovateľ podal návrh na podnet na vzatie oboch osôb do vyšetrovacej väzby,“ dodala polícia.

Reakcia ministra Mičovského

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) v tejto súvislosti pred dnešným zasadnutím vlády uviedol, že o prípade zatiaľ nemá bližšie informácie.

Podľa vlastných slov však vidí, že si orgány činné v trestnom konaní plnia svoje povinnosti.

„Myslím, že mňa už nemôže prekvapiť nič po skúsenostiach, čo sa v našom rezorte dialo,“ vyhlásil.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Lesy SRNAKA Národná kriminálna agentúraPZ Policajný zbor SR