Nesprávne a nereálne, vlastníci neštátnych lesov sa búria proti návrhu ministra Budaja

Badínsky prales
Národná prírodná rezervácia Badínsky prales (okr. Banská Bystrica). Foto: SITA/Dušan Hein

Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska hodnotí zámer ministra životného prostredia SR Jána Budaja, aby boli všetky pozemky v národných parkoch v štátnom vlastníctve, za nesprávny a nereálny.

„Odporúčame pánovi ministrovi, aby vzal do úvahy, že viac ako polovica lesov v našej republike sú lesy neštátne a bez slušnej dohody s ich vlastníkmi nie je možné dosiahnuť žiadne zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu kvality ich ochrany,“ uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA predseda Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Juraj Vanko.

Odkúpenie pozemkov v bezzásahovej zóne

Minister Budaj nedávno prezentoval, že sa najskôr zameria na odkúpenie alebo zámenu pozemkov, ktoré majú byť v bezzásahovej zóne s 5. stupňom ochrany.

Následne chce pristúpiť k odkúpeniu území v 3. a 4. stupni ochrany prírody v národných parkoch. Vyjadril sa, že príkladom mu je Česko, kde to už dosiahli.

Vlastníci neštátnych lesov Slovenska dlhodobo podľa Juraja Vanka deklarujú pripravenosť byť aktívnymi nositeľmi zlepšení a súčasťou zmien, ktoré k nim povedú.

„Narážajú však práve na ministerstve životného prostredia na nezáujem, neodôvodnené predsudky a často aj jednostranné rozhodnutia, prijímané nie na základe faktov, ale ideológií, ktoré sú ohrozením našej prírody,“ pokračoval Juraj Vanko.

Odmietajú nátlak na vyvlastnenie

Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska vyzýva ministra Budaja, aby skôr, než príjme akékoľvek rozhodnutia, ovplyvňujúce majetkovú podstatu neštátnych lesov, začal skutočný dialóg s predstaviteľmi ich vlastníkov.

„Pretože náš spoločný cieľ – zdravé, krásne a produkčné lesy poskytujúce svoje úžitky všetkým občanom ho ako predstaviteľa štátnej moci k tomu zaväzuje,“ dodal Juraj Vanko.

Vlastníci lesov už podľa predseda Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dokázali, že sú schopní sa o svoj lesný majetok zodpovedne a odborne porastať, pokiaľ im to bolo umožnené a nezačali byť obmedzovaní výkonom štátnej ochrany prírody.

„Majú silný vzťah k lesnému majetku, prenášaný na slovenskom vidieku z pokolenia na pokolenie, odmietajú akýkoľvek spôsob nátlaku na jeho vyvlastnenie a naopak, chcú ho potvrdiť aj v národných parkoch v rámci možností, ktoré im dáva zákon o ochrane prírody a krajiny vo forme zmluvnej starostlivosti o chránené územia,“ doplnil Juraj Vanko.

Výkup je nereálny

Platforma odporúča tento spôsob aj preto, že z hľadiska finančných možností je podľa nej výkup všetkých neštátnych lesných pozemkov v národných parkoch nereálny.

„Rovnako nie je možné ani zameniť všetky neštátne pozemky v týchto veľkoplošných chránených územiach za iné náhradné pozemky, pretože vlastníci lesných pozemkov, napríklad na Liptove, nemajú z pochopiteľných dôvodov záujem o náhradné pozemky v inom vzdialenom regióne, mimo ich domova,“ povedal Juraj Vanko.

Platforma dodáva, že informácia ministra životného prostredia o tom, že ním prezentovaný zámer sa podarilo už dosiahnuť v Česku, sa podľa vyjadrenia predsedu českého Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Františka Kučeru nezakladá na pravde.

„Navyše ide na Slovensku o výmeru desiatok tisíc hektárov neštátnych lesných pozemkov v národných parkoch, ktorých predpokladaná výkupná cena dosahuje desiatky miliárd eur, ktoré náš štát potrebuje na riešenie iných, naliehavejších problémov,“ vyčíslil hovorca Platformy Jozef Marko.

Agentúra SITA požiada o reakciu aj MŽP SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJuraj Vanko
Firmy a inštitúcie Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska