Palivového dreva môže byť čoskoro nedostatok, podľa lesníkov by pomohli stromy ponechané v lesoch po kalamitách

Drevo, strom
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

Pri súčasnom dopyte po palivovom dreve a zvyšujúcich sa obmedzeniach od Ministerstva životného prostredia SR a Štátnej ochrany prírody SR je reálne, že bude nedostatok palivového dreva. V tlačovej správe na to upozorňuje Národné lesnícke centrum (NLC).

V slovenských lesoch pritom podľa NLC ležia viac ako dva milióny metrov kubických dreva ako dôsledok nespracovania kalamity za posledných 10 rokov, ktoré by v čase energetickej krízy a nedostatku palivového dreva mohli pomôcť.

„Dva milióny metrov kubických dreva ležia a schnú v lese, pričom vytvárajú nebezpečný základ pre vznik lesných požiarov,“ tvrdí NLC. Pripúšťa, že tzv. mŕtve drevo ponechané v poraste vytvára vhodné podmienky pre rozvoj biodiverzity.

„Je však rozdiel ponechať pár stromov v poraste pre rozvoj biodiverzity, a ponechať rozsiahle plochy zasiahnuté vetrom, či podkôrnym hmyzom,“ konštatuje. Slovensko je podľa NLC na prvom mieste v Európe v množstve ponechaného mŕtveho dreva na hektár lesa. V poslednom období pritom všeobecne klesá ťažba surového dreva, a to aj pre obmedzenia ochrany prírody a zvyšovanie bezzásahových území v rámci transformácie národných parkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNLC Národné lesnícke centrumŠOP Štátna ochrana prírody