Počas nasledujúcich desaťročí hrozí vyhynutie až jednému miliónu druhov živočíchov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brazília, Amazonský prales
Foto: ilustračné, SITA/AP

V nasledujúcich desaťročiach je vyhynutím ohrozených jeden milión rôznych druhov živočíchov. Uvádza sa to v publikácii ministerstva životného prostredia (MŽP) Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj, ktorú envirorezort sprístupnil na svojej internetovej stránke.

MŽP v nej uvádza, že od roku 1900 klesla početnosť pôvodných druhov vo väčšine hlavných pevninových biotopov o jednu pätinu.

Ohrozených je viac ako 40 percent druhov obojživelníkov, takmer 33 percent koralových útesov a vyše tretina všetkých morských cicavcov. Celosvetovo zaniklo viac než 85 percent mokradí a ich miera straty je trikrát rýchlejšia ako strata lesov.

Narastá počet ľudí na svete

MŽP v príručke uvádza, že podľa správy Medzivládnej vedecko-politickej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby je ľudskou činnosťou „vážne zmenených” 75 percent pevniny a 66 percent morského prostredia.

Hlavným dôvodom sú zmeny vo využívaní pôdy a mora, priame využívanie organizmov, zmena klímy, znečisťovanie životného prostredia a rozširovanie inváznych druhov. K tomuto stavu tiež prispieva narastajúci počet ľudí na svete a stúpajúca potreba konzumovať čoraz viac potravín.

Stúpa aj využívané množstvo iných prírodných zdrojov, ako napríklad dreva, zásob rýb a iných morských živočíchov. Od roku 1970 sa ľudská populácia viac než zdvojnásobila a tempo rastu sa neustále zvyšuje.

V roku 2019 žilo na zemi 7,7 miliardy obyvateľov. Do roku 2030 by populácia mohla narásť na 8,5 miliardy a do roku 2050 na 9,7 miliardy ľudí.

Desaťnásobne viac plastov

Poľnohospodárska výroba sa od roku 1970 strojnásobila a výrub lesov sa takmer zdvojnásobil. V porovnaní s rokom 1980 sa ročne vyťaží dvakrát toľko obnoviteľných a neobnoviteľných prírodných zdrojov a znečistenie odpadmi z plastov sa zvýšilo desaťnásobne.

Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj má slúžiť učiteľom, rodičom aj deťom na vzdelávanie v oblasti ochrany životného prostredia počas mimoriadnej situácie spojenej s koronavírusom, ale aj mimo nej.

Publikácia poskytuje informácie o prejavoch klimatických zmien na Slovensku, biodiverzite, ekosystémoch, ochrane prírody či vytváraní čistých a obnoviteľných zdrojov energie.

Sprievodca zároveň poskytuje množstvo rôznorodých zdrojov informácií, voľne dostupných vzdelávacích materiálov, odkazy na učebné pomôcky, vzdelávacie plány, projekty, videá alebo online kurzy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať