Podpora vidieka je podľa ZMOS o území a komunitách, k návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky má pripomienky

ZMOS
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podpora vidieka je podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o území a komunitách. K návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky si uplatnilo viacero zásadných pripomienok. Informuje o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák v tlačovej správe.

Združenie vníma návrh ako nedostatočný z pohľadu miestnej samosprávy na rozvoj vidieka a vidieckych obcí s absenciou vymedzenia rozvoja vidieka v legislatívnom či politickom rámci pre udržateľný rozvoj.

Združenie žiada navýšenie alokácie pre miestne akčné skupiny na úroveň alokácie súčasného programového obdobia.

„Navrhovaná alokácia pre intervenciu Spolupráca – LEADER nezabezpečí kontinuálny, komplexný a udržateľných rozvoj vidieckeho územia prostredníctvom etablovaných štruktúr verejno-súkromných aktérov a partnerov v území – miestnych akčných skupín (MAS). Pokrytím iba časti územia Slovenska MAS podľa predloženého návrhu (41 percent obyvateľov = 65 MAS), malé obce v súčasných MAS, ktorým nebude schválená stratégia, stratia možnosť projektových podpôr na rozvoj vidieka zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky,” uvádza Kaliňák.

Združenie požaduje nastavenie kritérií pre vytvorenie MAS, ako aj ich počet dostačujúci na obmedzenie diskriminácie vidieckych území. Zároveň upozorňuje na nedostatočnú medzirezortnú komunikáciu, ktorej dôsledok je citeľný pri spracovaní dôležitých dokumentov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Michal Kaliňák
    Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska