Posudzovanie vplyvov na životné prostredie prejde zmenou, zníži sa nielen administratívna záťaž

László Sólymos
Minister životného prostredia László Sólymos. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Jasne stanoviť pravidlá posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ako napríklad kedy a kto sa zapája do posudzovania, je cieľom nového zákona o EIA. Nový zákon predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo životného prostredia.

Odstránia nedostatky starého zákona

Novým zákonom chcú odstrániť nedostatky toho starého, napríklad znížiť administratívnu záťaž, informoval Slavomír Held z odboru komunikácie envirorezortu.

„Hlavným cieľom nového zákona bolo nastaviť pravidlá tak, aby sa posudzovanie uskutočnilo za plného súladu s medzinárodnými predpismi, v dostatočnej kvalite a za efektívnej účasti verejnosti. Nový zákon zachová transparentnosť a otvorenosť procesu posudzovania. Navyše jasne stanovuje pravidlá všetkým účastníkom – kedy a ako sa zapojiť do posudzovania, aby ich postoj bol v maximálne možnej miere rešpektovaný,“ píše sa v tlačovej správe.

Návrh, ku ktorému sa teraz môžu vyjadriť ostatné rezorty, sprehľadňuje pravidlá a postupy vo všetkých konaniach, odstraňuje nedostatky, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe a zjednodušuje spoluprácu jednotlivých subjektov, aby sa predchádzalo duplicitným úkonom. S týmto cieľom sa budú zvyšovať požiadavky na predkladanú dokumentáciu, ako i na odbornosť stanovísk a skracovanie platností výstupov.

Trvalo udržateľný rozvoj

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) je jedným z hlavných nástrojov medzinárodnej environmentálnej politiky na uskutočňovanie trvalo udržateľného rozvoja.

Jeho úlohou je účinne zabezpečiť vysokú úroveň ochrany životného prostredia a prispieť k integrácii environmentálnych aspektov do prípravy a schvaľovania strategických dokumentov.

Návrh zeleného rezortu vypracovala pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva a externých odborníkov, pričom sa na konzultáciách zúčastnili i vybrané dotknuté rezorty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Slavomír Held
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR