Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister životného prostredia László Sólymos
Minister životného prostredia László Sólymos. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
12. 06. 2019 10:02 Životné prostredieSlovensko od NasVidiek.skSITA Diskusia

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie prejde zmenou, zníži sa nielen administratívna záťaž

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Jasne stanoviť pravidlá posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ako napríklad kedy a kto sa zapája do posudzovania, je cieľom nového zákona o EIA. Nový zákon predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo životného prostredia.

Odstránia nedostatky starého zákona

Novým zákonom chcú odstrániť nedostatky toho starého, napríklad znížiť administratívnu záťaž, informoval Slavomír Held z odboru komunikácie envirorezortu.

„Hlavným cieľom nového zákona bolo nastaviť pravidlá tak, aby sa posudzovanie uskutočnilo za plného súladu s medzinárodnými predpismi, v dostatočnej kvalite a za efektívnej účasti verejnosti. Nový zákon zachová transparentnosť a otvorenosť procesu posudzovania. Navyše jasne stanovuje pravidlá všetkým účastníkom – kedy a ako sa zapojiť do posudzovania, aby ich postoj bol v maximálne možnej miere rešpektovaný,“ píše sa v tlačovej správe.

Návrh, ku ktorému sa teraz môžu vyjadriť ostatné rezorty, sprehľadňuje pravidlá a postupy vo všetkých konaniach, odstraňuje nedostatky, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe a zjednodušuje spoluprácu jednotlivých subjektov, aby sa predchádzalo duplicitným úkonom. S týmto cieľom sa budú zvyšovať požiadavky na predkladanú dokumentáciu, ako i na odbornosť stanovísk a skracovanie platností výstupov.

Trvalo udržateľný rozvoj

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) je jedným z hlavných nástrojov medzinárodnej environmentálnej politiky na uskutočňovanie trvalo udržateľného rozvoja.

Jeho úlohou je účinne zabezpečiť vysokú úroveň ochrany životného prostredia a prispieť k integrácii environmentálnych aspektov do prípravy a schvaľovania strategických dokumentov.

Návrh zeleného rezortu vypracovala pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva a externých odborníkov, pričom sa na konzultáciách zúčastnili i vybrané dotknuté rezorty.

Odporúčané články

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek je bližšie k realite, návrh prešiel Pellegriniho vládou Foto: Stovky ľudí protestovali proti farme ošípaných v Palárikove, demonštrantov prijal aj Sólymos

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X