Potápači budú po roku čistiť tatranské plesá, vo vodách končia tony obalov aj sklenených fliaš

Vysoké Tatry, čistenie plies, Štrbské pleso
Potápači sa ponorili do vôd Štrbského plesa vo Vysokých Tatrách v rámci akcie Čisté vody. Foto: archívne, SITA/Rastislav Ovšonka

Potápači budú opäť po roku čistiť hladiny štyroch tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne. Spolu s nimi v piatok 11. októbra vyčistia aj zaplavený kameňolom v popradskej Kvetnici, do programu akcie Čisté hory ho zaradili po prvýkrát vlani.

Okrem Štrbského plesa potápači v rámci 26. ročníka podujatia vyčistia Velické, Popradské a Nové Štrbské pleso. Ďalšie, vyššie položené tatranské plesá stihli upratať už počas leta.

Za štvrťstoročie trvania akcie sa nám len z tatranských plies podarilo na breh vytiahnuť vyše päť a pol tony odpadu, ďalšiu takmer tonu sme vyzbierali v iných lokalitách,“ uviedol koordinátor akcie za Štátne lesy Tatranského národného parku Pavol Kráľ.

Našli aj sedačku z električky

Ako ďalej informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová, v plesách končia najmä obaly od potravín, plastové poháriky a sklenené fľaše.

V minulosti z plies vytiahli aj viaceré kuriozity ako historické svietniky, sedačku z električky, železnú kopiju, veslá, kajak, ratrak alebo napríklad gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý zo Štrbského Plesa kedysi vozili aj do reštaurácií v Pešti.

Vlani k nim pribudol tomahawk, ktorý v Štrbskom plese ostal po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had (1967). Dnes ho môžu obdivovať návštevníci Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici, keďže je súčasťou expozície venovanej 25. výročiu akcie Čisté vody.

Znečistené Štrbské pleso

Potápači doteraz vytiahli počas akcií Čisté vody a Čisté vody v oblakoch dokopy 6 640 kilogramov odpadu. Rekordným bol rok 2004, keď z plies vyniesli až 506 kilogramov odpadu.

Najväčšie množstvo odpadu nachádzame už tradične v Štrbskom plese, ktoré je najviac navštevované a v okolí ktorého bola najmasívnejšia výstavba, konali sa tu tiež rôzne športové či kultúrne aktivity,“ vysvetlil Kráľ. Veľa odpadu sa podľa neho nachádza aj v plesách v blízkosti vysokohorských chát, teda tam, kde je väčšia koncentrácia návštevníkov.

Otvorenie 26. ročníka akcie Čisté vody sa uskutoční v piatok o 10:00 na Štrbskom Plese. Ide o sprievodné podujatie Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorého 34. ročník štartuje vo štvrtok večer v Podbanskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom