PPA začala vyplácať preddavky na priame podpory, podmienky splnilo viac ako 4-tisíc žiadateľov

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) akceptuje žiadosti o priame platby do 11. júna.
Reprofoto: www.facebook.com

Podmienky na vyplatenie preddavkov od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na priamu podporu splnilo 4 515 žiadateľov. PPA vyplatí preddavky vo výške 50 percent v celkovej sume vyše 21 miliónov eur.

Vyplácanie upravuje európska legislatíva

Agentúra o tom informovala v pondelok s tým, že s vyplácaním preddavkov na priame podpory začala už v piatok 22. októbra, išlo o preddavkové platby na viazané priame platby na zvieratá.

Vyplácanie preddavkov priamych platieb upravuje európska legislatíva, ktorá určuje maximálnu výšku preddavkov a rovnako aj termín, keď je možné preddavky farmárom poskytnúť.

Dôkladné administratívne kontroly

Členské štáty môžu pred 1. decembrom, ale najskôr od 16. októbra, vyplácať preddavky až do výšky 50 percent v prípade priamych platieb, a až do výšky 75 percent v prípade podpory poskytnutej v rámci rozvoja vidieka, platby sa uskutočňujú po ukončení overovania podmienok oprávnenosti na platbu.

„Žiadosti sme podrobili dôkladným administratívnym kontrolám vrátane krížových kontrol plnenia kritérií oprávnenosti a plnenia podmienok krížového plnenia, a obstarali sme si potrebné podklady, ktorými sú podania, vyjadrenia účastníka konania, dôkazy, ako aj výsledky kontrol uskutočnených na mieste. Po procese overovania dostanú poľnohospodári na účty preddavky v celkovej sume viac ako 21 miliónov eur,“ ozrejmila agentúra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra