Prízemné mrazy ohrozujú úrodu, ovocinári nocujú v sadoch a stromom prikurujú

Ovocinári a vinári hlásia miliónové škody
Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Slovenskí ovocinári už minimálne druhú noc po sebe ochraňujú budúcu úrodu. Prízemný mráz totiž ohrozuje kvitnúce ovocné stromy na viacerých miestach Slovenska.

Ovocinári preto opäť nasadili do boja s mrazmi parafínové sviece, stacionárne vrtule a protimrazovú závlahu, intenzívne napríklad v oblasti Nových Zámkov, Komárna či v piešťanskom okrese. Agentúru SITA o tom v utorok informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Protimrazová závlaha chráni hlavne kvety

Stacionárne vrtule majú plynové horáky, ktoré vyhrievajú vzduch približne do pol-kilometrovej vzdialenosti. Sviece ovocinári ukladajú k stromom a protimrazovou závlahou ochraňujú samotný kvet pred mrazom. Základom je zvýšiť teplotu vzduchu a zabrániť tak poškodeniu kvetov.

„Túto noc sme použili protimrazovú závlahu, rozniesli sme aj parafínové sviece pod stromy. Tie sme však nakoniec nemuseli použiť,“ opísal situáciu predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Silnejší mráz strom výrazne poškodí

Pre kvitnúce stromy je kritické, ak teplota presiahne mínus dva stupne Celzia. Ako prvé mrznú kvety marhúľ, pri vyšších mrazoch aj kvety broskýň a ďalších druhov ovocia.

Pre kvitnúce stromy bola podľa SPPK horšia situácia v noci z nedele na pondelok ako z pondelka na utorok. Ovocinári momentálne mapujú situáciu a pripravujú sa na ďalšiu náročnú nočnú zmenu.

Podľa predpovedí meteorológov má prísť totiž aj túto noc prízemný, 4 až 5 stupňový mráz. To je už hodnota, pri ktorej mráz nechránený kvitnúci strom výrazne poškodzuje.

„Aj napriek predpovediam počasia ovocinári veria, že sa im podarí aktívnym prístupom ochrániť budúcu úrodu ovocia a zabezpečiť tak stabilnú slovenskú produkciu pre spotrebiteľov,“ dodala Jana Holéciová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana HoléciováMarián Varga
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora