Situácia je naozaj vážna a Mičovský neprináša konkrétne riešenia, SPPK žiada Matoviča o pomoc

Emil Macho, Hovorme o jedle
Predseda SPPK Emil Macho. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 29. septembra, 16:33

Poľnohospodári a potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) sú znepokojení z vývoja situácie v agropotravinárskom sektore. Listom sa preto 28. septembra obrátili na premiéra Igora Matoviča, aby nepriaznivý stav urýchlene riešil.

Súčasné vedenie agrorezortu totiž podľa SPPK nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia. „Naopak, svojimi prezentovanými vyjadreniami o forme a spôsobe zmien poľnohospodársku a potravinársku verejnosť rozdeľuje a vnáša medzi ňu zbytočnú nervozitu,“ konštatoval v utorok predseda SPPK Emil Macho.

Predsedu vlády agropotravinári listom žiadajú o osobné stretnutie a diskusiu, ako ďalej s ďalším vývojom domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.

Veľký problém

SPPK vzhľadom na mimoriadnu situáciu po rozhodnutí regionálnych zástupcov už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte než rokovaním priamo s premiérom krajiny.

„Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince,“ kritizoval vedenie agrorezortu Macho.

Vedeniu ministerstva pôdohospodárstva na čele s ministrom Jánom Mičovským vyčítajú slovenskí agropotravinári, združení v SPPK, neriešenie zásadných tém, ktoré sa dotýkajú celého slovenského agrokomplexu.

Veľkým problémom je podľa SPPK slabé zapájanie poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a minimum informácií o plánovaných opatreniach ministerstva.

Absencia jasnej vízie

Najpálčivejšími problémami sú však podľa komory absencia jasnej vízie agropotravinárskeho sektora zo strany ministerstva, Fond obnovy EÚ, príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, financovanie sektora zo štátnej pomoci či nepremyslené rozhodnutia, o ktorých sa farmári dozvedajú opakovane na poslednú chvíľu.

Problémová je aj príprava stropovania priamych platieb, zasielanie dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu so spätnou platnosťou a plánovaný presun finančných prostriedkov medzi piliermi, ktorý sa napokon vďaka mediálnemu tlaku neuskutočnil.

„Dospeli sme do stavu, keď sme museli požiadať predsedu vlády, aby situáciu v našom poľnohospodárstve a potravinárstve riešil. Zároveň sme ho požiadali o urýchlené stretnutie. Situácia je naozaj vážna,“ uzavrel Macho.

Reakcia ministerstva

Odborné agropotravinárske zväzy a združenia podporujú SPPK vo výzve predsedovi vlády SR. Situácia sa podľa nich dostala do polohy, keď je nutné nahromadené problémy v sektore urýchlene riešiť. Zhodli sa na tom v utorok 29. septembra na spoločnom stretnutí v Nitre.

„Slovenskí zeleninári, ovocinári, vinohradníci a vinári, pestovatelia cukrovej repy, prvovýrobcovia mlieka, chovatelia ošípaných a hovädzieho dobytka, zástupcovia dodávateľov pôdohospodárskej techniky, hydinári, včelári, pestovatelia obilnín a pekári, ktorí zastupujú producentov, spracovateľov a poskytovateľov služieb v slovenskom agropotravinárstve, apelujú na vedenie agrorezortu, aby riešilo zásadné témy, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. Vážnym problémom je veľmi slabá komunikácia zo strany ministerstva smerom k tým, ktorí každý deň zabezpečujú poľnohospodársku a potravinovú produkciu, minimálne zapájanie odborníkov zo strany poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a málo podporných opatrení na zlepšenie súčasného stavu,“ uviedli odborné agropotravinárske zväzy a združenia v spoločnom stanovisku.

Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) si podľa riaditeľky odboru komunikácie Anežky Hrdej uvedomuje závažnosť situácie v agrorezorte a v stredu ju bude po vláde komunikovať.

„Ministerstvo včas vypracovalo a predložilo konkrétne návrhy pre využitie prostriedkov z Fondu obnovy, kde reagovalo na všetky nakopené a vážne problémy a výzvy, ktorým agrorezort čelí. Zajtra po skončení rokovania vlády vystúpi minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský, aby informoval verejnosť o aktuálnej situácii ohľadom Fondu obnovy v agrorezorte a zároveň sa vyjadrí k tlačovej konferencii SPPK,“ reagovala pre agentúru SITA Anežka Hrdá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil MachoIgor MatovičJán Mičovský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSPF Slovenský pozemkový fondSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora