Slovenskí ovocinári sú nadmieru spokojní, urodilo sa najviac jabĺk za posledné roky

Oberanie jabĺk
Pestovatelia odhadujú, že stromy zarodili okolo 35-tisíc ton jabĺk vysokej kvality. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Ovocinárska únia Slovenska očakáva jednu z najlepších úrod jabĺk za ostatné roky. Pestovatelia odhadujú, že stromy zarodili okolo 35-tisíc ton jabĺk. Dlhodobý priemer je pritom 30-tisíc ton. „Dostatok slnka a minimum škodcov rozhodli, že slovenské jablká v tohtoročnej sezóne budú mať prívlastok vysokokvalitné,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Ovocinárska únia Slovenska, ktorá je členom SPPK, nevidí zmysel výraznejších dovozov jabĺk z okolitých krajín.

Dovoz podráža nohy slovenským pestovateľom

„Aj napriek výborným klimatickým podmienkam na pestovanie jabĺk a hrušiek viac než polovicu domácej spotreby stále dovážame zo zahraničia. Dopestovaná produkcia u našich severných a južných susedov je v dumpingových cenách vozená na Slovensko, čo podráža nohy našim pestovateľom. Navyše, sú prípady, že nie je ani kvalitná,“ upozornil predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Rovnako pestovatelia ovocia vyzývajú štát, aby vysokokvalitnú úrodu podporil systémovými opatreniami a v spolupráci s ovocinármi zaviedol dlho očakávaný Inštitút sezónnych prác. Ten by mal uľahčiť zamestnávanie ľudí na brigádnické práce v sadoch.

Zberačov je málo

Predstava ovocinárov je, aby sa zrýchlilo a odbyrokratizovalo zamestnávanie nielen Slovákov, ale aj ľudí z tretích, mimoeurópskych krajín. Inštitút sezónnej práce u ovocinárov by využívalo ročne len do približne 2 000 pracovníkov.

„Čím viac zberačov dostaneme do sadov aj na zber vysokokvalitných jabĺk, tým viac ich pozbierame, zásobíme trh a nenecháme ich zhniť pod stromami. Napríklad vlani práve pre nedostatok brigádnikov ostalo na stromoch 15-tisíc ton ovocia,“ konštatovala Holéciová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana HoléciováMarián Varga
Firmy a inštitúcie Ovocinárska únia SlovenskaSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora