Foto: Slovensko má na to, byť sebestačné. Čaká nás veľa práce, vyhlásil Pellegrini na otvorení Agrokomplexu

Pellegrini, Matečná, Agrokomplex 2019
Zľava v popredí: Riaditeľ výstaviska Agrokomplex Branislav Borsuk, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas otvorenia výstavy Agrokomplex 2019 - 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy a 14. ročníka Národnej výstavy hospodárskych zvierat. Nitra, 22. august 2019. Foto: SITA/Martin Havran

Slovensko má dostatok rozlohy a kvalitnej poľnohospodárskej pôdy, aby pri správnej pomoci farmárom cez rôzne opatrenia nemuselo dovážať ani kilogram niektorých komodít.

Slováci si všímajú pôvod potravín

Konštatoval to vo štvrtok pri otvorení medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex v Nitre premiér Peter Pellegrini. Zároveň dodal, že krajinu pre dosiahnutie tohto cieľa, čaká ešte veľa práce.

„Na to, aby bolo Slovensko sebestačné v niektorých potravinových odvetviach, potrebujeme ešte veľa práce a času. Som však rád, že z úst poľnohospodárov a potravinárov počujem pozitívne ohlasy na to, čo vláda pre sektor robí. Slovenskí farmári sa chcú postarať o to, aby Slováci jedli kvalitné, zdravé a bezpečné potraviny,“ uviedol Pellegrini.

Premiér ocenil výsledky prieskumov, ktoré poukazujú na to, že Slováci si čoraz viac všímajú pôvod potravín a chcú na pultoch obchodov slovenské výrobky.

Sviatok všetkých poľnohospodárov

„Veľmi ma teší, že sa dostáva do popredia väčšie povedomie Slovákov o kvalite potravín a stúpa záujem o slovenské potraviny. Slováci chcú domáce potraviny, najlepšie čo možno z najbližšieho regiónu. Chcú poznať samotného výrobcu, prípadne chovateľa,“ pokračoval Pellegrini.

Agrokomplex je podľa premiéra sviatkom pre všetkých slovenských poľnohospodárov. „Okrem toho, že tu oceňujeme ich prácu, si však musíme povedať aj to, čomu všetkému čelí a bude čeliť náš agrosektor. Chceme ozrejmiť, aké opatrenia už vláda pre tento sektor pripravila, aké sa pripravujú a musia pripraviť. Slovensko, rovnako ako iné krajiny, čelí výrazným klimatickým zmenám, ktoré sa prejavujú v extrémnom suchu či nedostatku vlahy. To sú všetko veci, na ktoré sa musí agrosektor pripraviť. Po zelenej nafte sa v agrosektore pripravujú ďalšie opatrenia, medzi ktoré patrí napríklad rozsiahla rekonštrukcia zavlažovacích systémov,“ uzavrel premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini