Slovensko si vyrobilo u Európskej komisie ďalší problém, tentokrát za odpadové hospodárstvo

Skládka
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Slovensko čelí ďalšiemu formálnemu oznámeniu zo strany Európskej komisie (EK), tentokrát je problémom odpadové hospodárstvo.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala Jana Žjak z odboru komunikácie rezortu.

Formálne oznámenie sa týka 111 skládok odpadu na Slovensku. Vážnym problémom je najmä vysoká miera skládkovania. Na Slovensku totiž na skládkach stále končí viac ako 50 percent všetkého vyprodukovaného komunálneho odpadu. Situácia tak môže dospieť k udeleniu vysokých pokút.

„Zo všetkých síl sa snažíme ochrániť obyvateľstvo, a preto prijímame opatrenia, aby každá skládka odpadov spĺňala všetky požiadavky, ktoré vyplývajú z platnej legislatívy a čo najviac podporujeme triedenie, recykláciu a znižujeme skládkovanie odpadov,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Nesprávne zaobchádzanie s odpadom môže mať zničujúce následky pre ľudské zdravie a nebezpečné látky z odpadu by mohli znečistiť pitnú vodu a pôdu. Európska komisia preto Slovensko upozornila na nedostatky v oblasti odpadového hospodárstva. Tie zistila vo všetkých navštívených lokalitách.

Slovensko aktuálne okrem formálnemu oznámeniu za odpadové hospodárstvo čelí aj formálnym oznámeniam za nedostatočnú ochranu hlucháňa hôrneho a jeho biotopov a nedostatočnej ochrane kvality ovzdušia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJana Žjak
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MŽP Ministerstvo životného prostredia SR