Štát nemá záujem o poľnohospodárstvo ani kvalitné potraviny, zeleninári by však chceli rásť

zelenina, ovocie

V rámci plánu obnovy bude mať Slovensko možnosť čerpať takmer 6 miliárd eur. Za sektor poľnohospodárstva a potravinárstva sa však v pláne nachádza len 60 miliónov eur na pozemkové úpravy. Na tak potrebný rozvoj poľnohospodárstva podľa Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS) prakticky nepôjdu žiadne prostriedky.

Okolité štáty podľa ZZZS pritom financie z plánu obnovy na podporu agropotravinárstva použijú a opäť sa vzdialia od slovenských producentov, ktorí nebudú mať šancu udržať s nimi krok.

„Aktuálna nálada naprieč celým agropotravinárskym sektorom je veľmi nepriaznivá a napätá. Štát ignorovaním aktuálneho stavu v chlebovom sektore potvrdzuje, že nemá záujem o zdravé a efektívne poľnohospodárstvo, kvalitné lokálne potraviny a ľudí, ktorí v tejto oblasti pracujú,“ konštatoval v pondelok zväz.

Šanca zachrániť poľnohospodárstvo

Na Slovensku sa podľa ZZZS dá zvýšiť potravinová sebestačnosť a produkcia základných komodít pomerne rýchlo. Pri väčšine komodít mierneho pásma máme dokonca aj exportný potenciál, ktorý by pomohol zvrátiť nepriaznivý vývoj salda zahraničného obchodu s agrokomoditami. Chýba však záujem štátu.

„Mali sme obrovskú šancu zachrániť a aj rozvinúť naše poľnohospodárstvo, no zdá sa, že ju opäť nevyužijeme. Ignorovaním agrosektora v pláne obnovy sa vláda obrátila chrbtom tým, ktorí vyrábajú potraviny a zabezpečujú výživu obyvateľstva, jednu z najdôležitejších potrieb človeka,“ povedal riaditeľ ZZZS Jozef Šumichrast.

Slovensko má v rámci aktuálneho a budúceho roka možnosť čerpať aj prostriedky na zvýšenie odolnosti farmárov, potravinárov a vidieka voči dopadom kríz. Informácia o tejto forme pomoci je známa už niekoľko mesiacov.

Peniaze z únie treba využiť

Značná časť prostriedkov má byť využitá na ekologické poľnohospodárstvo a opatrenia v oblasti klímy či životného prostredia. Podporení by mali byť aj mladí farmári. Práve oni by mohli byť v zabezpečovaní vyššej produkcie v rámci špeciálnej rastlinnej výroby veľkým prínosom.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Európska komisia na tieto ciele vyčlenila 8 miliárd eur. Slovenské agropotravinárstvo by z nich mohlo získať značné zdroje. Približne 30 percent z týchto peňazí má byť uvoľnených už v tomto roku.

„Dostali sme ďalšiu možnosť využiť nemalé prostriedky na rozvoj nášho podfinancovaného pôdohospodárstva. Nemáme však žiadne informácie, koľko, akým spôsobom a kam by mali tieto financie smerovať v rámci SR. Ak máme možnosť dostať nejaké zdroje na rozvoj, tak to musíme jednoznačne využiť. Potrebujeme jasný signál, že vláda a naše rezortné ministerstvo s nami počíta a chce nám pomôcť, inak slovenské potraviny postupne nadobro zmiznú z obchodov,“ dodal Šumichrast.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Šumichrast