Štát vám na rodinný dom prispeje tisíckami eur. Treba však splniť podmienky

Construction 1710526_1920.jpg
Obrázok od Devolk z Pixabay

Kompletný návod ako získať dotáciu na rodinný dom s takmer nulovou spotrebou energie. Spolu môžete dostať takmer 12 000 eur.

Viete, čo je nulový dom? Od roku 2021 budú musieť všetky nové rodinné domy spĺňať certifikát A0. To znamená, že na svoju prevádzku nepotrebujú takmer žiadnu energiu. Táto energia by pritom mala z väčšej časti pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Ak plánujete stavať nový rodinný dom a už teraz myslíte na certifikáciu A0, môžete od štátu dostať 8000 eur na samotnú stavbu, plus dotáciu na obnoviteľný zdroj energie z projektu Zelená domácnostiam II.

Certifikácia bude povinná, takže by bola škoda nevyužiť dotáciu už teraz. Peniaze môžete dostať aj na dom, ktorý už stojí.

„Podporu od štátu vítame, aj ke’d prichádza skôr ako povinnosť stavať domy s takmer nulovou potrebou energie. Veríme, že vď aka nej sa ľudia začnú viac zaujímať o výstavbu domov v energetickej triede A0,“ uviedol podpredseda Združenia výrobcov murovacích materiálov Gabriel Szöllösi.

Ako na to

Na stavbu nulového domu potrebujete materiály, ktoré vyhovujú certifikácii. Preto si všeto dôkladne zistite od svojho dodávateľa materiálu na stavbu. Kľúčovou podmienkou je zateplenie domu, ktoré môžete dosiahnuť zatepľovacím obkladom, alebo už samotným materiálom obvodových múrov. Ďalej potrebujete obnoviteľný zdroj energie.

Dotáciu 8000 eur na samotný dom si rozdelí 600 až 1200 domácností.

Ako teda postupovať, aby ste získali čo najviac peňazí?

1. Preštudujte si všetky podmienky

Ministerstvo dopravy a výstavby na stránke zatepluj.sk uvádza všetky potrebné informácie. Základom je, aby dom nemal celkovú plochu väčšiu ako 200 metrov štvorcových. Pozor však, nejde o užitkovú plochu, ale o celkovú, teda tú, ktorá sa počíta do energetickej certifikácie. Ďalej musí spĺňať podmienky zateplenia obvodových múrov, teda prechod tepla medzi stavebnými konštrukciami.

2. S certifikátom sa neponáhľajte

Ak už o certifikát zažiadate a vydajú vám ho, už sa nedá zmeniť. Proces certifikácie však zahŕňa aj poradenstvo. Neváhajte sa preto opýtať odborníka, čo vám k dosiahnutiu certifikátu chýba. Dotácie sa poskytujú len domom s certifikátom A0. Certifikát platí 10 rokov a vydáva sa len raz. Dajte si preto pozor, či váš dom spĺňa pdmienky. Cena certifikátu sa pohybuje rádovo v pár stovkách eur.

3. Kombinujte dotácie

8000 eur na nový dom a ďalších 3800 eur na obnoviteľný zdroj energie. Z projektu Zelená domácnostiam II môžete získať peniaze na obnoviteľné zdroje. Najčastejšie sú to fotovoltaické panely a slnečné kolektory. Môže to však byť aj veterná turbína, kotol na biomasu, či tepelné čerpadlo. Na tie môžete získať dotáciu z projektu Zelená domácnostiam II. Tá je 3800 eur.

4. Získajte peniaze za postavený dom

Dotáciu môžete získať aj na dom, ktorý už stojí. Podmienkou je, aby bol skolaudovaný po roku 2014 a mal energetický certifikát A0, teda nulový dom.

5. Ak máte všetky dokumenty, nezabudnite požiadať o dotáciu

Žiadosti sa podávajú na základe výzvy elektronicky prostredníctvom elektronického formulára zverejneného na internetovej stránke ministerstva. Následne je potrebné vytlačenú žiadosť spolu s prílohami poslať do 10 pracovných dní na adresu ministerstva, alebo do podateľne ministerstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom