V bratislavských lesoch za päť rokov výrazne znížili ťažbu dreva a zachránili desaťtisíce stromov

bratislavský lesopark
Bratislavský lesopark nad Račou. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

Počas piatich rokov od schválenia súboru opatrení na podporu rekreácie v bratislavskom lesoparku znížili ťažbu o takmer dve tretiny a podarilo sa zachrániť približne 30-tisíc stromov.

Ročne sa tu ťažilo približne 18-tisíc kubíkov dreva, na základe našej snahy sa ťažba v bratislavských lesoch znížila na približne 5 000 kubíkov. Od roku 2015, keď vstúpil návrh do platnosti, sa tak podarilo zachrániť približne 30-tisíc stromov, ktoré by boli v lesoparku inak vyrúbané,“ uviedol Jakub Mrva z Iniciatívy Naše Karpaty.

Zonácia lesoparku

Na jeseň 2014 sa Bratislavčania postavili proti nadmernej ťažbe dreva v mestských lesoch. Ochranári a aktivisti vypracovali komplexný návrh opatrení v súlade s ochranou prírody bratislavského lesoparku. Medzi ďalšie opatrenia schválené vtedajším zastupiteľstvom bolo napríklad celoročné obmedzenie vjazdu motorových vozidiel na Železnú studničku, reguláciu poľovníctva alebo začiatok procesu nevyhnutného na vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice.

Ochrane bratislavských lesov pomáha aj schválená zonácia lesoparku, ktorú schválilo mestské zastupiteľstvo na jar 2019. „Dva roky sme spolu s odborníkmi z viacerých oblastí spolupracovali na tvorbe Koncepcie rozvoja mestských lesov. Súčasťou tohto strategického dokumentu je aj zonácia lesoparku. V lesoparku sme vyčlenili viac ako 50 percent územia, kde sa ťažba dreva nevykonáva. To je viac ako v našich národných parkoch,“ povedal Marek Páva zástupca Iniciatívy Naše Karpaty.

Ochranári kritizujú štát

Na území Bratislavy však nehospodári len mesto, ale veľkú časť lesov obhospodaruje štát prostredníctvom podniku Lesy SR. Ochranári kritizujú štát za nešetrnú ťažbu na Devínskej Kobyle alebo v lužných lesoch.

Dva roky intenzívne rokujeme s predstaviteľmi Lesy SR a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a veríme, že sme na dobrej ceste spoločne nájsť riešenie pre lesy Devínskej Kobyly, citlivé lesy pri prameňoch Vydrice či pre špecifické lužné lesy na území Bratislavy,“ dodal Mrva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub MrvaMarek Páva
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNaše Karpaty