Vláda schválila vznik štyroch nových chránených areálov a jednej prírodnej rezervácie

Les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku pribudnú štyri nové chránené areály a jedna prírodná rezervácia. Na tohtotýždňovom rokovaní o tom na návrh Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) rozhodla vláda.

Predmetom ochrany na chránených areáloch Široká, Čachtické Karpaty, Ostrovné lúčky, Devínske jazero a prírodnej rezervácie Oborínsky luh budú biotopy európskeho a národného významu a v tých oblastiach sa vyskytujúce živočíchy a rastliny európskeho a národného významu.

Široká a Čachtické Karpaty

Chránený areál Široká sa nachádza v okrese Malacky v katastrálnom území obce Bažantnica. Celková výmera chráneného areálu je 203,57 hektárov. Na území bude platiť druhý stupeň ochrany.

Chránený areál Čachtické Karpaty sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom v katastrálnom území obcí Čachtice, Častkovce, Hrachovište a Višňové.

Celková výmera chráneného areálu je 703,51 hektárov, jeho územie bude rozdelené na dve zóny – B a D.

V zóne B s rozlohou hektára bude platiť štvrtý stupeň ochrany, v zóne D s rozlohou 594,71 hektárov bude platiť druhý stupeň ochrany.

Ostrovné lúčky

Chránený areál Ostrovné lúčky sa nachádza v okrese Bratislava V v katastrálnom území mestských častí Čunovo a Rusovce.

Celková výmera chráneného areálu je 674,39 hektárov. Lokalita chráneného areálu je rozdelená na štyri zóny.

Zóna A má výmeru 235,24 hektáru a platí v nej piaty stupeň ochrany, zóna B má výmeru 68,67 hektáru a platí v nej štvrtý stupeň ochrany.

Zóna C má výmeru 22,07 hektáru a platí v nej tretí stupeň ochrany a zóna D má výmeru 348,41 hektára a platí v nej druhý stupeň ochrany.

Devínske jazero

Chránený areál Devínske jazero sa nachádza v okrese Malacky v katastrálnom území mesta Stupava, obce Bystrická hora, stupavskej časti Mást III, obce Vysoká pri Morave a katastrálnom území Vačková.

Celková výmera chráneného areálu je 1 268,899 hektárov. Lokalita areálu je rozdelená na dve zóny.

Zóna A má výmeru 247,94 hektárov a platí v nej piaty stupeň ochrany, zóna C má výmeru 1 020,96 hektárov a platí v nej tretí stupeň ochrany.

Oborínsky luh

Prírodná rezervácia Oborínsky luh sa nachádza v okrese Michalovce v katastrálnom území obce Oborín a v okrese Trebišov v katastrálnom území obce Zatín.

Celková výmera prírodnej rezervácie je 154,85 hektárov. Na jej území bude platiť najprísnejší piaty stupeň ochrany.

Vyhlásenie všetkých chránených areálov aj prírodnej rezervácie Oborínsky luh by malo nadobudnúť platnosť 1. marca tohto roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR