Vojenské lesy vypestujú tento rok milión sadeníc buka a ihličnanov, o rok ich bude ešte viac

Les, stromy, buk
Cieľom nového povereného riaditeľa výrobno-technického úseku je zastabilizovať proces výroby. Foto: ilustračné, Getty images

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR vypestuje v roku 2020 približne milión sadeníc buka a ihličnanov, ktoré budú základom pre budúce generácie vojenských lesov. V budúcich rokoch plánuje produkciu ešte zvýšiť, a to na približne 1,6 milióna sadeníc ročne.

Pre vyššiu úspešnosť zalesňovania používa štátny podnik prevažne sadenice z produkcie vlastnej lesnej škôlky Jovsa (okr. Michalovce). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Trvalo udržateľná starostlivosť

„Aj toto je spôsob, akým chceme v rámci rezortu obrany prispieť k podpore a zachovaniu prírodného bohatstva Slovenska. Pestovanie vlastných sadeníc a následné zalesňovanie je cestou trvalo udržateľnej starostlivosti o vojenské lesy v prospech ich zachovania pre budúce generácie,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

Ako uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR Ján Jurica, spoločnosť reálne oceňuje lesníkov iba prostredníctvom hlavného produktu – dreva.

„Udržateľné obhospodarovania lesov je dlhodobý proces spojený s vynakladaním prostriedkov na ich obnovu, pestovanie a ochranu. Na rozdiel od ostatných prírodných zdrojov, ktorých ponuka je vyčerpateľná a ich využitie sa prognózuje na stovky či desiatky rokov, lesníctvo a lesy majú pri rozumnom a trvalo udržateľnom obhospodarovaní potenciál poskytovať všetky produkty a služby nepretržite. Drevo preto predstavuje výnimočný a obnoviteľný zdroj suroviny,“ priblížil.

Lesná škôlka Jovsa sa nachádza v najnižšie položenej časti Lesnej správy Jovsa v nadmorskej výške 125 m n. m.

Škôlka prešla rekonštrukciou

Jej výhodná klimatická poloha a umiestnenie umožňuje predĺženie vegetačnej doby pestovaných sadeníc a možnosť vypestovať výsadby schopné sadenice v priebehu jedného roka.

V súčasnosti pestuje štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR sadenice buka a duba, a tiež ihličnanov – smreka obyčajného a borovice lesnej.

Od roku 2018 prešla Lesná škôlka Jovsa rozsiahlou rekonštrukciou, ktorej súčasťou bol automatizovaný zavlažovací systém, ako aj nová prevádzková budova.

Okrem toho bola zväčšená produkčná plocha škôlky, a to z 1 880 metrov štvorcových na 3 810 metrov štvorcových, pričom škôlku vybavili potrebnými stavebnými a strojnými investíciami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján JuricaJaroslav NaďMartina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRVojenské lesy a majetky SR