Výnimočné pralesy s unikátnym biotopom, až päť slovenských lokalít sa vrátilo do zoznamu UNESCO

227160070_4275440289165859_9143520502618965147_n.jpg
Do zoznamu UNESCO sa vrátili lokality Vihorlat, Prales Havešová, Rožok, Udava a Stužica - Bukovské Vrchy. Foto: www.facebook.com

Päť slovenských lokalít Vihorlat, Prales Havešová, Rožok, Udava a Stužica – Bukovské Vrchy boli opäť zapísané na Zoznam svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR aj Ministerstvo životného prostredia SR.

O zápise týchto oblastí rozhodol výbor svetového dedičstva UNESCO v stredu 28. júla. Slovensko patrilo do nadnárodnej nominácie „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ spoločne s ďalšími 12 európskymi krajinami. V súčasnosti ide o najväčšiu lokalitu na Zozname svetového dedičstva UNESCO s aktuálne 94 komponentmi v 18 krajinách.

Dobrá správa pre Slovensko

Pokrýva oblasti napríklad v Albánsku, Rakúsku, Belgicku, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Chorvátsku, Českej republike, Severnom Macedónsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Španielsku, Švajčiarsku aj na Ukrajine.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) to vníma ako dobrú správu pre Slovensko. „Ide o výnimočné pralesy s unikátnym biotopom, v ktorých niektoré buky majú až 240 rokov. Pre Slovensko sa zápisom ukončila dlhoročná snaha zabezpečiť adekvátnu ochranu tohto vzácneho územia,“ konštatoval.

Envirorezort uviedol, že cieľom bolo odstrániť 14 rokov trvajúce nedostatky mapového vymedzenia a nedostatočnej ochrany tohto vzácneho územia Slovenska, ktoré vyplývali z pôvodného nominačného projektu pri zápise lokality na Zoznam svetového dedičstva v roku 2007.

Každá oblasť je jedinečná

„Komponenty tejto medzinárodnej lokality na území Slovenska pokrývajú takmer štyritisíc hektárov najprísnejšie chránených vzácnych bukových pralesov s nárazníkovou zónou veľkosti ďalších takmer 15-tisíc hektárov. Odsúhlasenie návrhu poukazuje na fakt, že slovenské komponenty reprezentujú unikátne a kľúčové ekologické a biologické procesy bukového ekosystému, ktoré prispievajú k integrite a ochrane univerzálnej jedinečnej hodnoty tejto nadnárodnej lokality,“ ozrejmil.

Ministerstvo zároveň konštatovalo, že každá oblasť lokality svetového dedičstva je jedinečná svojím zložením pôd, flóry a fauny či podnebím. Dodalo, že buk lesný sa dá nájsť iba na európskom území. Tento strom je mimoriadne prispôsobivý rôznym klimatickým, geografickým a fyzickým podmienkam.

Ide o veľmi konkurenčný druh a uplatňuje sa od bohatých vápenatých až po piesočnaté pôdy chudobné na živiny, od hôr po nížiny a od vlhkých až po suché podmienky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRUNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie